Czy trzeba zachować szczególną formę

Podarowałem córce samochód. Teraz z powodu jej rażącej niewdzięczności chcę odwołać darowiznę. Czy muszę zachować jakieś szczególne wymogi formalne przy odwołaniu?

Czy zawsze można odwołać darowiznę

Henryk K. przekazał córce dom. Po dokonaniu darowizny córka zaczęła zaniedbywać ojca i nie udzielała mu pomocy podczas choroby. Ponadto biernie przyglądała się stosowaniu przez jej męża przemocy wobec schorowanego staruszka. Czy w takiej sytuacji ojciec ma jeszcze szansę odwołać darowiznę i przekazać dom innej córce?

Czy przebaczenie musi być na piśmie

Ojciec odwołał darowiznę z powodu niewdzięczności córki. Po pewnym czasie, widząc zmiany w jej zachowaniu, postanowił jej przebaczyć. Czy aby darowizna była skuteczna, przebaczenie musi mieć szczególną formę?

Czy spadkobierca może odwołać darowiznę

Obdarowany pobił darczyńcę. Po długiej chorobie darczyńca zmarł w szpitalu. Czy córka darczyńcy może odwołać darowiznę dokonaną przez ojca?

Czy odwołanie ogranicza termin

Ojciec chce odwołać darowiznę z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego syna. Czy musi zachować jakiś ustawowy termin?

Czy niedostatek uzasadnia odwołanie

Darczyńca podarował swemu bratu mieszkanie i samochód. Niespodzianie jednak podczas pożaru został zniszczony jego własny dom wraz z większością dobytku. Czy w takiej sytuacji darczyńca może odwołać darowiznę?

Czy muszę zwrócić darowiznę

Darczyńca odwołał wobec mnie darowiznę z powodu mojej niewdzięczności. Czy muszę oddać podarowane mieszkanie?

To jest tylko część artykułu. W pełnej treści artykułu poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy i na jakich zasadach można cofnąć dokonanie darowizny.