Czy członkowie zarządu mogą udzielić jednemu z nich pełnomocnictwa do reprezentowania spółki?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i spółka akcyjna są reprezentowane przez zarząd. Sposób tego reprezentowania określa umowa (statut) spółki, zaś w przypadku gdy one nie przesądzają, zastosowanie znajduje ogólna reguła reprezentacji – współdziałanie dwóch członków zarządu lub członek zarządu łącznie z prokurentem.
Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) nie określa natomiast zasad ustanawiania pełnomocników spółki. Z tego względu w zakresie udzielania pełnomocnictwa do podejmowania czynności w imieniu i na rzecz spółki konieczne jest sięgnięcie do kodeksu cywilnego. Ustanowienie pełnomocnikiem członka zarządu spółki budzi jednak kontrowersje.
Za dopuszczalnością ustanowienia pełnomocnikiem członka zarządu spółki przemawia to, że taka możliwość nie została przez k.s.h. wykluczona, podczas gdy inne zakazy łączenia określonych funkcji (np. bycia członkiem zarządu i rady nadzorczej) zostały wprost wyartykułowane. Z drugiej strony ustanowienie pełnomocnikiem jednego z członków zarządu w sytuacji, gdy reprezentacja spółki wymaga współdziałania dwóch jego członków, może być kwalifikowane jako obejście przepisów dotyczących reprezentacji spółki kapitałowej.
Dopuszczalność ustanowienia pełnomocnikiem spółki jednego członka zarządu w sytuacji istnienia reprezentacji łącznej dopuścił wprost Sąd Najwyższy w uchwale z 23 sierpnia 2006 r. (sygn. akt III CZP 68/06, OSNC 2007, nr 6, poz. 82), wskazując, że dopuszczalne jest w takiej sytuacji udzielenie pełnomocnictwa szczegółowego (do poszczególnych czynności). Stanowisko to zostało potwierdzone wyrokiem SN z 4 lutego 2010 r. (sygn. akt IV CSK 416/09, Lex nr 577698), który wskazał ponadto, że do skutecznego udzielenia takiego pełnomocnictwa konieczna jest właściwa reprezentacja spółki. Oznacza to, że udzielenie pełnomocnictwa powinno być dokonane przez osoby piastujące funkcje członków zarządu w sposób i w takiej konfiguracji, jak tego wymaga dla jej reprezentacji umowa (statut) spółki lub przepisy k.s.h.