Czy wspólnicy mają prawo obejmować udziały w spółce z o.o. powyżej ich wartości nominalnej?
Przy tworzeniu czy też podwyższaniu kapitału zakładowego spółki z o.o. istnieje bezwzględny zakaz obejmowania udziałów poniżej ich wartości nominalnej. Natomiast art. 154 par. 3 k.s.h. dopuszcza obejmowanie udziałów powyżej ich wartości. Nadwyżka ponad wartość nominalną udziału określana jest mianem agio i przelewana na kapitał zapasowy spółki. Agio nie powiększa kapitału zakładowego spółki, a co za tym idzie – nie zwiększa się liczba udziałów w kapitale ani ich wartość nominalna. Mimo rozbieżności w doktrynie w tym zakresie przyjąć należy, że udziały mogą być obejmowane po wyższej niż nominalna wartości zarówno gdy na ich pokrycie wnoszone są pieniądze, jak i wkłady niepieniężne.
W zależności od ustaleń wspólników i potrzeb wyższe wpłaty na udziały mogą być dokonywane przez jednego, kilku bądź wszystkich wspólników zarówno dotychczasowych, jak i nowych.
Przyczyny podjęcia przez wspólników decyzji o obejmowaniu udziałów powyżej ich wartości nominalnej mogą być rozmaite. O wniesieniu agio wspólnicy decydują często przy podwyższeniu kapitału zakładowego w spółkach, w których wartość księgowa czy rynkowa udziałów jest wyższa niż ich wartość nominalna. W takiej sytuacji przystępując do spółki, nowy wspólnik wnosi więcej środków na pokrycie obejmowanych udziałów, niż to wynika z ich łącznej wartości nominalnej. Ponadto w zamian za pokrycie udziałów wyższą niż nominalna kwotą wspólnik może otrzymać uprzywilejowanie udziałów. Agio jest też dobrym rozwiązaniem dla spółek poszukujących dofinansowania, przy jednoczesnym ograniczeniu jego kosztów, z uwagi na brak konieczności opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych od agio. Instytucja agio stosowana jest często w sytuacjach wnoszenia do spółki aportu, którego wartość nie odpowiada dokładnie łącznej wartości nominalnej obejmowanych w zamian udziałów bądź gdy wartość wkładu jest bardzo wysoka, a wspólnikom nie zależy na znaczącym zwiększaniu kapitału zakładowego spółki.