Prawo zabrania spalać butelki czy opakowania z tworzyw sztucznych w domowym piecu. Grożą za to kary grzywny, a w niektórych przypadkach nawet kara aresztu.
Czytelnik mieszka na osiedlu domków jednorodzinnych. Zauważył, że z komina jego sąsiadów często wydobywa się ciemny dym. Towarzyszy mu nieprzyjemny zapach palonych butelek z tworzyw sztucznych.
– Co grozi za spalanie śmieci w domowych piecach – pyta pan Zygmunt z Piaseczna.
Ustawa z o odpadach określa, że spalanie śmieci komunalnych może odbywać się w spalarniach odpadów. Takie spalarnie muszą spełniać wymogi, które powodują, że np. emisja szkodliwych substancji podczas termicznego przekształcania odpadów jest bardzo mała. Piece w domach czy kominki nie są w stanie tak spalić odpadów, by nie powodowały one szkody dla środowiska, a także dla zdrowia ludzi.
Departament Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska wydał interpretację w sprawie spalania odpadów w piecach gospodarstw domowych. Wynika z niej, że niedopuszczalne jest spalanie odpadów komunalnych w piecach i kotłowniach domowych ze względu na fakt, że nie spełniają one wspomnianych wymagań określonych dla instalacji termicznego przekształcania odpadów, a w szczególności standardów emisyjnych, przez co zanieczyszczenia mogą przedostawać się do atmosfery w ramach tzw. niskich emisji do powietrza.



Resort środowiska wskazuje jednak, że wyjątek od tej zasady stanowią jedynie odpady wymienione w rozporządzeniu ministra środowiska z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku. Jednak, aby jakiś odpad można było wykorzystać jako paliwo w piecach, rozporządzenie to musi zezwalać właśnie na takie wykorzystanie danego odpadu. Zgodnie z rozporządzeniem do takich odpadów należą np. odpady z gospodarki leśnej, drewno, kora i korek, trociny, ścinki drewniane oraz tektura i papier. Takie odpady można zgodnie z prawem wykorzystać jako paliwo w piecach.
Ministerstwo Środowiska w interpretacji wyjaśnia, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta może w drodze decyzji nakazać osobie fizycznej, której działalność negatywnie oddziałuje na środowisko, wykonanie w określonym czasie czynności zmierzających do ograniczenia tego negatywnego oddziaływania. Natomiast właściciele nieruchomości, których prawo własności zostało naruszone przez immisję, mogą dochodzić swoich praw na drodze cywilnoprawnej, występując do sądu powszechnego przeciwko właścicielom sąsiednich nieruchomości z roszczeniami o zaniechanie naruszeń.
Ustawa o odpadach określa, że za spalanie odpadów poza spalarniami może grozić grzywna lub kara aresztu.
Gospodarstwa domowe
Jakie kary za spalanie śmieci z tworzyw sztucznych:
● grzywna w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł,
● kara aresztu.
Co można spalać z domowych piecach:
● odpady z gospodarki leśnej,
● drewno,
● kora i korek,
● trociny,
● ścinki drewniane,
● tektura i papier,
● opakowania z drewna,
● odpadowa masa roślinna,
● odpady ulegające biodegradacji.
Podstawa prawna
Art. 71 ustawy z 27 kwietnia 2001 o odpadach (Dz.U. z 2007 r. nr 39, poz. 251 z późn. zm.).
Art. 363 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2008 r. nr 25, poz. 150 z późn. zm.).
Rozporządzenie ministra środowiska z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz.U. z 2006 r. nr 75, poz. 527 z późn. zm.).