PROBLEM CZYTELNIKA - Rozważam możliwość wydzierżawienia gospodarstwa rolnego. Obawiam się, że w pewnym momencie dzierżawca może nie płacić mi systematycznie należnego czynszu. Czy to prawda, że wydzierżawiającemu może przysługiwać prawo zastawu?
Wyjaśnia ekspert ADAM MALINOWSKI
radca prawny z Poradnika Gazety Prawnej
W przepisach wyraźnie przewidziano ustawowe prawo zastawu, które ma zabezpieczać należności wydzierżawiającego z tytułu czynszu i innych świadczeń dodatkowych. Do rzeczy ruchomych objętych ustawowym prawem zastawu wydzierżawiającego należą rzeczy służące do prowadzenia gospodarstwa lub przedsiębiorstwa, jeżeli znajdą się w obrębie przedmiotu dzierżawy. Ustawowe prawo zastawu wydzierżawiającego powstaje w momencie wniesienia ruchomości, np. do gospodarstwa rolnego stanowiącego przedmiot dzierżawy.
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że oprócz czynszu dzierżawca będzie obowiązany uiszczać podatki i inne ciężary związane z własnością lub z posiadaniem przedmiotu dzierżawy oraz ponosić koszty jego ubezpieczenia, ustawowe prawo zastawu przysługujące wydzierżawiającemu zabezpiecza również roszczenie wydzierżawiającego względem dzierżawcy o zwrot sum, które z tych tytułów zapłacił.
NASZA REKOMENDACJA
Czytelnikowi będzie przysługiwało ustawowe prawo zastawu na rzeczach należących do dzierżawcy, które zostaną wniesione do gospodarstwa rolnego.
Podstawa prawna
• Art. 701, art. 702 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).