statystyki

Jak złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz10.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 10.02.2009, 10:33
  • Wyślij
  • Drukuj

Każdy obywatel, który utracił zaufanie do organów władzy państwowej oraz wyczerpał przysługujące mu środki sądowe, może złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W tym celu powinien wypełnić składający się z ośmiu części formularz skargi.

reklama



reklama


Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu jest sądem międzynarodowym, który rozpatruje skargi osób, które twierdzą, że zostały naruszone ich prawa zagwarantowane w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 4 listopada 1950 r. Polska ratyfikowała tę konwencję w 1993 r.

Kto i kiedy może wnieść skargę

Skargę do Trybunału może wnieść każdy obywatel indywidualnie. Przyjmowane są też skargi od grup osób oraz od organizacji pozarządowych. Zanim zostanie wniesiona skarga, skarżący powinien wykorzystać w kraju wszystkie przysługujące mu możliwe środki odwoławcze.

Skarżący wypełnia składający się z ośmiu części formularz skargi, który jest potem podstawą zbadania sprawy. Powinien postawić w nim zarzut, że stał się ofiarą naruszenia praw zawartych w konwencji lub w jej protokołach, na przykład prawa do: życia, nauki, rzetelnego procesu lub bezprawnego pozbawienia wolności.

Można wnieść skargę nawet wówczas, gdy w kraju otrzymało się odszkodowanie. W takim przypadku prawo do wniesienia skargi przysługuje, gdy przy rozpoznawaniu skargi w kraju nie zaznaczono wyraźnie, że otrzymał odszkodowanie ze względu na naruszenie Konwencji Praw Człowieka, a także gdy sposobu naprawienia szkody nie można uznać za odpowiedni.

PRZYKŁAD: KIM JEST POŚREDNIO POKRZYWDZONY

Skarżącym się może być pokrzywdzony lub pośrednio pokrzywdzony.

Pośrednio pokrzywdzonym może być np. rodzic lub małżonek zamordowanego, rodzice osoby, która zmarła podczas zatrzymania jej przez policję, rodzice dziecka, które zmarło podczas operacji.

Aby skarga nie została odrzucona, trzeba ją wnieść w ciągu sześciu miesięcy od wydania prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji w sprawie. Tak samo jak złożenie skargi - na potrzeby zachowania terminu wniesienia - traktuje się wniesienie pisma z krótkim opisem zdarzeń.

Skarga musi być zasadna

Skarga może zostać złożona w języku ojczystym skarżącego się. Zanim zostanie zarejestrowana i otrzyma swój numer, sprawdza się jej treść i ocenia, czy jest uzasadniona. Gdy uzna się, że spełnia wymogi formalne, to wówczas szef kancelarii przesyła skarżącemu formularz do wypełnienia. Następnie formularz razem z dokumentami skarżący odsyła do Sekretariatu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

PRZYKŁAD: JAKICH SPRAW TRYBUNAŁ NIE ROZPATRZY

Skarga powinna zostać podpisana. Trybunał nie rozpatruje spraw anonimowych oraz tych, które wcześniej zostały już rozpoznane przez Trybunał. Wprawdzie skarżący się może nie ujawnić tożsamości, ale tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach skargę może wnieść tylko osoba poszkodowana, której prawa zagwarantowane w Konwencji Praw Człowieka zostały naruszone.

W sprawie uznania skargi za bezzasadną wydawana jest decyzja. Ma ona charakter ostateczny. Zdarza się jednak, że wyjdą na jaw nowe okoliczności, które mogą mieć znaczenie w sprawie. Wtedy skarżący może wnieść nową skargę.

Skarga będzie uznana za przyjętą, wówczas gdy otrzyma numer i zostanie zarejestrowana. Następnie rozpocznie się rozpatrywanie jej przez Trybunał. W ciągu dwóch miesięcy od ogłoszenia o dopuszczalności skargi skarżący ma prawo wystąpić z roszczeniem o słuszne zadośćuczynienie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 52

  • 1: AGA z IP: 83.7.149.* (2013-06-15 12:13)

    Szanowni Państwo - proszę o pomoc
    Urząd Mista wymeldował z własnego mieszkania ,osobę niepełnosprawną z 1-szą grupą inwalidztwa /niedowidzącą/
    Każdy kto może pomóc -w humanitarny sposób pomoże człowiekowi ,nad którym Urząd znęcał się od 2-lat prowadząc sprawę o wymeldowanie.Rozprowadzał kradzione bilingi bankowe,oraz medyczne - być może ZUZ nie będzie potrzebny bo leczył będzie Urząd Miasta w Iławie.
    pozdrawiam AGA z Iławy.

  • 2: Dana. z IP: 164.126.240.* (2013-03-02 15:27)

    Miałam wypadek w roku 1995 , od tego czasu byłam na rencie inwalidzkiej wypadkowej do 2012styczeń. W styczniu2012 stawałam na komisje po tej komisji ZUS uznał mnie za nie zdolną do pracy do roku 2016roku.Jakie było moje zdziwienie , gdy otrzymałam w lutym 2012 odmowę otrzymywania świadczeń pieniężnych .Zostawili mnie bez środków do życia . Moje zdrowie pogorszyło się po tym wypadku , przed wypadkiem byłam zdrowa nic mi nie dolegało .A potym wypadku zdrowie mi się zrujnowało , przeszłam kilka operacji w tym operacje krzyża , nogi ręce drętwieją nadciśnienie i wiele innych chorób .Stawałam znowu na komisje lekarską i owszem , wypadkową mi zabrali i dali z ogólnego stanu zdrowia i tu znowu problem bo chcą lata pracy , kiedyś człowiek pracować nie musiał bo mąż pracował , a kobieta zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci.Na rencie inwalidzkiej też nie pracowałam bo zdrowie nie pozwalało i nie pozwala .Jak tu żyć na opłaty i leki nie ma .

  • 3: Elmer były więzień z AŚ w łódzi z IP: 193.16.255.* (2012-08-02 11:51)

    B P O w Polsce ,odpowiedziało że ,Polskie Sądy w sprawach cywilnych o zadośćuczynienie za naruszenie godności człowieka poprzez niezagwarantowanie właściwych warunków odbywania kary pozbawienia wolności, są już zabezpieczone w sposób taki że ,radcy prawni przydzieleni z urzędu prowadzą sprawe tak by dowody były słabe i niedopuszczają do tego by udowodnić uszerbek psychiczny. Jest to naruszenie podstawowych wolności człowiieka,Sądy są pewni siebie.DOPUTY TAK BĘDZIE,DOPUKI ETPC SIĘ O TYM DOWIE. Niezawisłość Sądu, śmiechu warte , przecierz więzień to gorszy człowiek ...

  • 4: mareK z IP: 193.169.18.* (2012-07-15 20:53)

    nazywam się Marek Wasilewski korzystam z maila Syna Marcin. Uważam że zostałem oszukany i okradziony z mojego wykształcenia po wejściu do UE.
    Ukończyłem ZSZ jako ślusarz - spawacz , po ukończeniu w/w podjąłem pracę w swoim zawodzie i przepracowałem w nim 30 lat : podwyższając swoje kwalifikacje i umiejętnośći . Po wejściu do UE moje kwalifikace i wykształcenie przepadło . Żeby je odzyskać muszę robić kursy . KURSY !!! W klasie w którą skończyłem znałem materiałoznastwo technologię i wiele innych przedmiotów . Zdobyłem uprawnienia dozorowe spawania rur itd ...
    nie spodziewam się zadowalającej odpowiedzi - PIP i wiele instytucji mają odpowiedż która mnie nie satysfakcjonuje

  • 5: DANEK z IP: 79.195.44.* (2012-06-13 16:09)

    PRZEPRSZAM ALE NIE ZNAM JEZYKA NIEMIECKIEGO NA TYLE ZEBYM MOGL PISAC JESTEM POLAKIEM ZAMIESZKALYM W NIEMCZECH OD 25 lat na stale i SZUKAM POMOCY WSZEDZIE ZEBY KTOS NAM POMOGL , BO MY JUZ NERWOWO I PSYCHICZNIE NIE MOZEMY WYTRZYMAC .
    kochani chce wam przedstawic moja sytuacje bardzo bolesna dla mnie i mojej rodziny , a wiec , jestem czlowiekiem bez pracy od kilku lat utrzymuje sie z moja zona z zasilku dla bezrobotnych , jestesmy naprawde biedymi ludzmi i chorymi , ja mam 60 lat , zona moja 57 lat i do tego jestesmy chorymi ludzmi , zona moja jest chora na serce i na pluca , ja chory tez jestem , choroba kosci i nie dowlat prawej reki , badany bylem przez glownego lekarza tam u nich w tym glownym JOB CENTER HANNOVER i oni tam maja te papiery u siebie moje i mojej zony i jeszcze przez nich trafilem do lekarza Neurologa , bo psychicznie i fizycznie wykonczyli mnie , kaza mi chodzic pracy szukac , jak ja przejde kilkadziesiat metrow i ruszac sie nie moge juz , mosze odpoczywac , bo bol kosci daje mi tak w kosc ze wytrzymac nie idzie , kilkaktrotnie corka mnie odbierala z ulicy , bo juz nawet ruszyc nie moglem sie , nogi popuchniete , ale gdzie takiego czlowieka przyjma do pracy z taka choroba to jest glupiego latanie , strasza mnie ze odbiora mi 30
    procent pieniedzy 101,10 Euro z tych pieniedzy ktorych dostaje na zycie 1000 Euro z tego 700 Euro oplaty mieszkania, zostaje nam 300 Euro na zycie , dla nas obojga to bardzo duzo jest jak nam odbiora te pieniadze bedziemy odczuwali glod . to nic innego tylko sznur na szyje i wieszac sie , Zastraszaja nas oboje , moja zona juz ze strchu wykonywala prace ciezka za 1 Euro na godzine ( KOBIETA CHORA NA SERCE I PLUCA I JEST PO OPERACJI DWOCH NOG ) TO NIEWIARYGODNE , ALE TAKA JEST PRAWDA , to oni nazywaja PRACE ZA 1 Euro , poprostu niewolnicza praca dla niewolnikow jak nie bedzie chciala pracowac to nie ma pieniedzy na zycie , tak u nich jest , Glowna Sprawczynia tego jest wlasnie ta pani tam zatrudniona przy tym jobcenter Regon Hannover Deisterplatz 2 30890 Barsinghausen FRAU PITZNIG RENATE co nie ma pojecia widocznie o pracy ktora wykonuje i nie nadaje sie na to stanowisko , ze chorych ludzi zastrasza ( TERORYZUJE ) paragrafami i nie wie o tym ze ludzi chorych nikt do pracy nie przyjmie , Papiery lekarskie wszystkie sa do wgladu tam u nich maja na komputerze , löech trotcem nie zwarzaja na to ze czlowiek ma 60 la i ledwo chodzi gonia do pracy ... KOPIE POROBILEM i w kazdej chwili moge udostepnic , JAK ZASTRSZAJA LUDZI I ONI TO NAZYWAJA DEMOKRACJA SMIECH NA SALI , Prosze o pomoc bo przez ta pania dojdzie do tragedi ,a mnie pozniej nazywac bede terorysta , bo ja juz nerwowo i moja zona nie mozemy wytrzymac przez ta pania ktora nas teroryzuje chorych ludzi , Bardzo jeszcze raz was prosze o pomoc , pomozcie nam bo my w spokoju nie mozemy zyc przez ta pania wlasnie .. My jestesmy naprawde chorymi i biednymi ludzmi , pracowalem uczciwie , teraz cierpimy wraz z moja zona , czy jest takie prawo wszedzie na swiecie , zeby ludziu chorych teroryzowac i nakazywac pracowac , prosze mi oddpowiedzic ... prosze jeszcze raz o pomoc i powiedziec mi czy to jest zgodne z prawem i czy zgodne z prawami czlowieka

  • 6: bobo 2 z IP: 178.37.229.* (2012-06-08 16:59)

    O Sądzie w Lublińcu już oglądałam skargi w programie TV Pani Jaworowicz jednak nigdy nie myślałam, że to dotknie też mnie - byłam pełnomocnikiem mego małoletniego wtedy wnuka i tak skutecznie Pani Prezes Sądu sterowała sprawami, że po pół roku po skończeniu sprawy dostałam postanowienie,że mój wnuk skończył 18 lat właśnie i Sąd nie mógł - nie chciał rozpatrzyć całego spadku tylko połowę bo rodzina 1 zabrała już w Niemczech a drugi mimo zastrzeżeń w Księgach Wieczystych to i tak połowę spadku odłączyli z KW - a jako małoletni przez 8 lat ciągnęli sprawę by zamiast 3/4 spadku małoletniemu dać 1/4 - bo dzielony na 4 dzieci.Tam gdzie w grę wchodzą pieniądze to korupcja kwitnie.Pan sędzia, który był assesorem uczył się na tej sprawie przy niskim zarobku sędziowskim już jeździ pięknym nowym samochodem.

  • 7: bobo z IP: 178.37.229.* (2012-06-08 16:28)

    Ja z korupcją miałam do czynienia w Sądach polskich ale jeśli jest tak jak piszecie, że tam też pomaga sprawy rozpatrywać sędzia polski to dziękuję za taki Trybunał Praw Człowieka to po sprawiedliwość trzeba iść chyba do stwórcy.

  • 8: Aga z IP: 46.134.45.* (2012-01-27 09:06)

    Łamane prawa człowieka -dane prywatne

    Urząd posiada nielegalnie bilingi bankowe-z kradzieży .
    Na podstawie tych bilingów -Urząd w Iławie chce wiedzieć co kupuje i gdzie jestem -to jakiś horror,legalny dla Urzędu -jak to możliwe.
    Posiada również karty medyczne oraz badania medyczne -ustalając na co się leczę i gdzie.
    To jest małe bezprawie ,legalne bo w Urzędzie

  • 9: ClaudioLopez z IP: 188.33.249.* (2011-10-28 14:19)

    Jak mozna sie dowiedziec czy skarga skierowana do Trybunalu zostala rozpatrzona ??

  • 10: WYCZERPANY z IP: 87.205.78.* (2011-10-25 11:12)

    Jeżeli sądy nie przestrzegają prawa, a mam w tym spore doświadczenie, dlaczego my, prosta hołota mamy się do tego kulawego prawa stosować. CZY NIE PACHNIE TO NIEWOLNICTWEM ?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię