Jak złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz10.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 10.02.2009, 10:33

Każdy obywatel, który utracił zaufanie do organów władzy państwowej oraz wyczerpał przysługujące mu środki sądowe, może złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W tym celu powinien wypełnić składający się z ośmiu części formularz skargi.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • dociekliwy(2009-09-20 21:56) Zgłoś naruszenie 10

    @veles. Zgadza sie, trzeba upubliczniac nieprawosci, na stronie Afer Prawa jest komunikat:

    "Z uwagi na fakty, że Trybunał bezzasadnie odrzuca 99% wniesionych do Strasburga skarg przez Polaków - zwłaszcza takie które dotyczą naruszanie procedury sądowej i obowiązującego PRAWA przez sędziów - z inicjatywy czytelników AP redakcja chętnie nagłośni takie sprawy jak też interwencyjnie zwróci się do innych (niestety też impotentnych organów) jak np. Komisarz Praw Człowieka, Rada Europy, Prezes Trybunału itp. w postaci listów otwartych. Dlatego prosimy czytelników o nadsyłanie informacji o bezzasadnie odrzucanych skargach produkowanym na typowym "gotowcu" dla tych poszkodowanych, co nie mają kasy i układów. Redakcja AP"

    http://www.aferyprawa.com/index2.php?p=teksty/show&dzial=prawo&id=2262

    Odpowiedz
  • karolina(2011-02-08 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    Sąd Odwoławczy zablokował mi zaskarżenie orzeczenia w Państwie Polskim,aż mnie dreszcze przechodzą,jak czytam o korupcji w Trybunale Praw Człowieka. Dwa uzasadnienia wyroku, były takie,jak by byly jeszcze inne akta sprawy.Czy naprawdę Sądy i Prokuratury są poza prawem i mogą niszczyć człowieka-łamiąc Konstytucję RZ.P.

    Odpowiedz
  • polak(2009-10-24 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Co z luźmi, których nie stać na Sądy? Co z ludźmi, którzy nie mają siły walczyć w Sądach z uwagi na choroby, niepełnosprawność, a nie mają nikogo z najbliższych, którzy by im pomogli? Co z ludźmi którzy zostali skrzywdzeni, dawno, dawno temu i nie mają na to prawie żadnych dowodów, a świadkowie, którzy mogli by to i owo powiedzieć sa zastraszeni przez utratę pracy?

    Odpowiedz
  • emeryt(2009-10-24 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    Kogo i jak może skarżyć rencista czy emeryt, za przyjęcie przez rząd RP naliczania waloryzacji cenowej, która jest niekorzystna, powodująca niesprawiedliwość społeczną i dyskryminację, a nie płacowej, gdy podobno RPO otrzymał od Trybunału Konstytucyjnego RP odpowiedź podtrzymującą zasadność takiego naliczania, gdyz jest to podobno zgodne zasadami równiości zawartymi w art 32 Konstytucją RP?
    Czy człowiek jest winien że uropdził sie wcześniej i jego poważny już wiek nie pozwalał na kontynuowanie mu dalszej pracy więc musiał odejśc na emeryturę wcześniej niż ten co urodził się kilka lat później?
    Czy człowiek jest winien, że nieszczęście (choroba, wypadek i niepełnosprawność) dotknęła go kilka lat wcześniej a nie o wiele lat później albo wcale?
    Czy od tego zalezy ta równość?
    Czy to jest sprawiedliwe?
    Czy nie ma tu dyskryminacji wiekowej, czasowej?
    Dlaczego to te osoby które zostały w sposób naturalny (choroba, wypadek i niepełnosprawność, znaczny wiek) zmuszony do odejścia na emeryturę czy rentę wczaśniej są za to karane? Są poniżane itd?

    Odpowiedz
  • Topaz.11(2009-11-10 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktos wie czy takze w przypadku odwlekania postepowania administracyjnego wobec obywatela zamieszkalego za granica przysluguje skarga do Trybunalu Praw Czlowieka ?

    Odpowiedz
  • pokrzywdzony(2009-12-23 01:10) Zgłoś naruszenie 00

    jak mozna za czyjesc blendy odsiadywac kare i zaden sad nie chce przyjac prozby o sprawiedliwosc kuratozy popelnili blond ja zato place i gdzie moge zlozyc prozbe i do kogo prosic o pomoc

    Odpowiedz
  • gosc(2010-01-05 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    Jesli chcecie złożyc skarge zobaczcie na http://www.rcie.koszalin.pl/skarga.htm

    Odpowiedz
  • 4432agula(2010-08-14 21:02) Zgłoś naruszenie 00

    jak znalezc nr sprawy ktora jest obecnie na wokandzie/

    Odpowiedz
  • Zbigniew(2010-10-03 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    Europejski Trybunał Praw Człowieka (25689/06) chroni sędziów, którzy dopuścili się perfidnego fałszerstwa. Teraz sprawa się powtarza. Rada Europy przesłała dokumenty na przestępcze działania prawników do Trybunału,który nadał nr sprawy 16579/10 i zachęcił do wypełnienia formularza.
    Problem jest w tym, że odebrano mi prawa człowieka, czyli nie posiadam żadnej możliwości skorzystania z pomocy prawnej na mój koszt.
    W tym przypadku złożenie skargi do Sekcji Polskiej mija się z celem, bo dla niej
    auterytet prawników jest poirytetem!!!

    Odpowiedz
  • Zbigniew(2010-10-03 18:27) Zgłoś naruszenie 00

    Europejski Trybunał Praw Człowieka (25689/06) chroni sędziów, którzy dopuścili się perfidnego fałszerstwa. Teraz sprawa się powtarza. Rada Europy przesłała dokumenty na przestępcze działania prawników do Trybunału,który nadał nr sprawy 16579/10 i zachęcił do wypełnienia formularza.
    Problem jest w tym, że odebrano mi prawa człowieka, czyli nie posiadam żadnej możliwości skorzystania z pomocy prawnej na mój koszt.
    W tym przypadku złożenie skargi do Sekcji Polskiej mija się z celem, bo dla niej
    autorytet prawników jest piorytetem!!!

    Odpowiedz
  • tad(2010-10-13 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    czy mozna skarge wyslac elektronicznie i na jaki adres mailowy

    Odpowiedz
  • Artur(2011-01-14 19:03) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałbym wiedzieć czy skardze Trybunału podlega DYSKRYMINACYJNE,RASISTOWSKIE TRAKTOWANIE pewnej agencji pracy w UK Luton,która spowodowala wiele szkód i kłopotów polakom poszukującym pracy,w tym i mnie!! Czy ktoś może pomóc?? nie zgadzam sie z rsizmem w UK! A on istnieje!! Artur mail: arturlew3@tlen.pl

    Odpowiedz
  • Ziutysław(2011-03-11 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    Skarg z Polski nie powinien rozpatrywać jednoosobowo sędzia reprezentujący Polskę, ponieważ podstawą polityki społecznej w Polsce jest faszyzm zalegalizowany ustawowo przez partie rządzące. Wiele skarg dotyczy dyskryminacji. Jest więcej niż pewne, że reprezentant Polski reprezentuje interesy rządzacych i w wielu sprawach nie dopatrzy się naruszenia EKPC. Po to tam został desygnowany. Skargi z Polski powinny być rozpatrywane w składzie trzech sędziów z innych państw.

    Odpowiedz
  • Raija(2009-08-10 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    A co ma zrobić osoba która nie może dojść do porozumienia z Warszawską gazownią za pół roku mam rachunek do opłaty ok.1000 zł co daje na 2 m-c ok.200 zł za gaz.Korzystam tylko z 4 palnikowej kuchenki gazowej wymienili mi licznik teraz mam rachunek na ok.50 zł za 2 m-c ale wpierw muszę zapłacić zaległe rachunki czyli ok.1000zł licznik wzieli do ekspertyzy i uznali że jest dobry.Pisze odwołania skargi ale to pozostaje bez echa czy jest w tym kraju ktos kto moze mi pomoc proszę o radę tel.0508945845 mail civic@inmail.pl

    Odpowiedz
  • Ziutysław(2011-03-11 13:58) Zgłoś naruszenie 00

    Do Pani Karoliny. Musi Pani zdać sobie sprawę, że w Polsce faszyzm jest legalny. Grupy społeczne reprezentowne przez partie pełniące władzę mają prawo bezkarnie dokonywać na Polakach dyskryminacji, represji, niszczyć ich dobytek. Żadna ustawa karna nie kodyfikuje art. 32 ust. 2 Konstytucji RP mówiącego o zakazie dyskryminacji z przyczyn politycznych, społecznych, narodowościowych czy nawet gospodarczym. Onbowiązująca od 01.01.2011 r. ustawa antydyskryminacyjna uchwalona pod presją Rady Europy, to jeden wieki chłam. Rada Europy nie powinna dłużej przyzwalać na takie harce trzymającym władzę w Polsce, gdzie Instytucje Państwa, takie jak: Policja, Prokuratura, Sądy, ZUS, media publiczne ... zamieniono w bojówki faszystowskie do dyskryminacji i represjonowania Polaków. Uczynino z nas niewolników tych, którzy uważają się za nadludzi i wybrańców Boga.

    Odpowiedz
  • mona2be3(2011-03-18 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    A gdzie mozna kupić taki znaczek który podobno musi byc na skardze??

    Odpowiedz
  • Utraciłem zaufanie do państwa Polskiego(2011-03-22 18:45) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce panuje już taka patologia i korupcja ze nie ma co liczyc na sądy odwoławcze. Od razu trzeba dobijać się o sprawiedliwość do strazburga. Najczęstrza procedura jaką stosują skurumpowani sędziowie jest odwlekanie sprawy. Np. Celem kolejnego potwierdzenia autentyczności testamentu przez specjalną komisję złożoną przez psychiatre, psychologa i grafologa. W tym momnencie dokumenty związane ze sprawa wyjeżdżają z miejsca procesu gdzieś w polskę i słuch częto po nich ginie a nie żadko i spadkobierca :) Co już jest chyba niezgodne z prawem Polskim a jednak ma miejsce. Prosty przykład osoba którą mam na myśli tak właśnie została załatwiona w Sadzie W Szczecinie III odział cywilny - sprawy spadkowe. Nie wierzycie ? Sami sprawdźcie - Nr. Sprawy 2NS403/09

    Odpowiedz
  • WYCZERPANY(2011-10-25 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli i tam jest korupcja, to przyjdzie nam indywidualnie wymierzać sprawiedliwość.

    Odpowiedz
  • WYCZERPANY(2011-10-25 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli sądy nie przestrzegają prawa, a mam w tym spore doświadczenie, dlaczego my, prosta hołota mamy się do tego kulawego prawa stosować. CZY NIE PACHNIE TO NIEWOLNICTWEM ?

    Odpowiedz
  • ClaudioLopez(2011-10-28 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jak mozna sie dowiedziec czy skarga skierowana do Trybunalu zostala rozpatrzona ??

    Odpowiedz