Skuteczność pisma wnoszonego przez stronę do sądu administracyjnego drogą elektroniczną jest uzależniona od późniejszego opatrzenia go własnoręcznym podpisem.
Jeden z obywateli wniósł za pomocą poczty elektronicznej skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na decyzję marszałka województwa dotyczącą stosowania przepisów przeciwpowodziowych. Zaraz po tym wezwano go do uzupełnienia braków formalnych pisma w terminie 7 dni. W ocenie sądu powinien znaleźć się na nim własnoręczny podpis skarżącego. Skarga nie została jednak poprawiona w terminie i sąd ją odrzucił.

Konieczny podpis strony

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku przytoczył jako podstawę tej decyzji art. 46 par. 1 pkt 4 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), zgodnie z którym każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Dotyczy to również pism przesyłanych drogą elektroniczną.

Prawa nie zmieniono

Stanu tego nie zmienia nawet dokonana 12 lutego 2010 r. nowelizacja ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. nr 40, poz. 230), którą rozszerzono stosowanie do zawartych w niej przepisów także na sądy administracyjne (art. 2 ust. 3). WSA podkreślił, że ani wspomniana nowelizacja, ani ustawa o podpisie elektronicznym nie zmieniła prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w kierunku umożliwienia prowadzenia takiego postępowania w formie elektronicznej. Taką elektroniczną formę wyraźnie wprowadzono w postępowaniu administracyjnym, co polegało na odpowiedniej nowelizacji art. 63 kodeksu postępowania administracyjnego. Jego przepisy nie mają jednak zastosowania w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w sprawach ze skarg na działanie lub bezczynność organów administracji.

Należało się odwołać

Na marginesie WSA podniósł, że właściwym środkiem zaskarżenia decyzji marszałka było w pierwszej kolejności odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Dopiero wydanie decyzji przez SKO uprawnia do złożenia skargi do sądu.
PODSTAWA
Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, sygn. akt II SA/Gd 573/10.