Jeżeli istnieją przesłanki uniemożliwiające wyodrębnienie własności lokali, spółdzielnia mieszkaniowa nie może podjąć uchwały w sprawie podziału, tylko dlatego, że przeszkody te znikną po przebudowie budynku.
ORZECZENIE
Sąd Apelacyjny w Białymstoku wydał wyrok, w którym uznał, że uchwała spółdzielni mieszkaniowej w przedmiocie określenia odrębnej własności lokali jest nieważna, jeżeli istnieją przesłanki uniemożliwiające takie wyodrębnienie. Uchwała powinna bowiem respektować stan rzeczy istniejący w chwili jej podejmowania, a nie taki, jaki ewentualnie można uzyskać w przyszłości, po dokonaniu odpowiedniej przebudowy i poniesieniu nakładów finansowych.
Sąd rozpatrywał apelację, w której uchwała spółdzielni dotyczyła budynków posadowionych w sposób uniemożliwiający ich rozdzielenie. Przeszkodą był m.in. fakt, że piwnice dwóch lokali budynku nr 16 usytuowane były pod budynkiem nr 18. Podział nieruchomości był niemożliwy także dlatego, że nieruchomość stanowiła gospodarczą całość, ze wspólnymi elementami infrastruktury.
Sędziowie uznali, że nie można wykluczyć, że po odpowiednich przebudowach ten stan rzeczy mógłby ulec zmianie. Jednakże ich zdaniem uchwała powinna uwzględniać i respektować stan rzeczy istniejący w chwili jej podejmowania, a nie taki, jaki ewentualnie można uzyskać w przyszłości, po dokonaniu odpowiedniej przebudowy i poniesieniu nakładów finansowych.
Ponadto Sąd Apelacyjny w Białymstoku zaznaczył, że nie ma podstaw prawnych, by kosztami tych przeróbek obciążyć wszystkich spółdzielców, ani by wyegzekwować je od mieszkańców poszczególnych budynków po określeniu przedmiotu odrębnej własności lokali i po wydzieleniu nieruchomości.
Sygn. akt I A Ca 22/08