Komentarz GP: Niepotrzebny chaos

autor: Małgorzata Kryszkiewicz05.02.2009, 20:01; Aktualizacja: 06.02.2009, 01:44

Sądownictwo czeka kolejne trzęsienie ziemi. Resort sprawiedliwości postanowił zlikwidować prawie połowę sądów grodzkich. Nie minęła nawet dekada od wprowadzenia ich do struktur sądowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

  • katarynka(2009-02-06 18:08) Zgłoś naruszenie 00

    Funkcjonowanie sądów grodzkich ma sens o tyle, o ile rozpatrują one rzeczywiście sprawy błahe - np. o wykroczenia i sprawy cywilne w zakresie wydawania nakazów zapłaty. Obecnie w wielu sądach rejonowych jest taka sytuacja, że wpływ spraw karnych do wydziału grodzkiego znacznie przewyższa wpływ spraw do wydziału karnego. Niestety, w wydziałach grodzkich nie są rzadkością sprawy wielotomowe czy z dużą ilością świadków, które ciągną się miesiącami.
    Oszczędności ministerstwo nie doczeka się wielkich: obetnie dodatki funkcyjne 120 przewodniczącym i 120 kierownikom sekretariatow - w skali całego budżetu wymiaru sprawiedliwości nie będzie to nawet 1%.

    Odpowiedz
  • urzędnik sądowy(2009-02-06 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    Pracowałem kiedyś w kolegium d/s wykroczeń i szło całkiem nieźle, potem w tzw. wydziale cywilno - karnym, potem w grodzkim i sprawność postępowania była więcej niż zadowalająca i wystarczał jeden sędzia na te tysiące spraw a potem w wydziale karnym rozpatrującym też sprawy będące we właściwości sądów grodzkich i to już był dramat - półroczne terminy, robienie ze sprawy psa sikającego na chodnik procesów haskich, brak sal rozpraw i permanentna "spychologia" (np. byle jakie rozstrzygnięcie, byle by była sprawa z głowy i niech się potem już kto inny martwi). W oparciu o moje długoletnie doświadczenie w pracy w sądzie mam przekonanie, że likwidacja sadów grodzkich w imię rzekomych oszczędności spowoduje tylko kolejną zapaść polskiego sądownictwa.

    Odpowiedz
  • Rafał Puchalski(2009-02-06 08:19) Zgłoś naruszenie 00