Komentarz GP: Niepotrzebny chaos

autor: Małgorzata Kryszkiewicz05.02.2009, 20:01; Aktualizacja: 06.02.2009, 01:44

Sądownictwo czeka kolejne trzęsienie ziemi. Resort sprawiedliwości postanowił zlikwidować prawie połowę sądów grodzkich. Nie minęła nawet dekada od wprowadzenia ich do struktur sądowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Rafał Puchalski(2009-02-06 08:19) Zgłoś naruszenie 00

  Trafność komentarzy Pani Redaktor zawsze budzi u mnie słowa uznania... Dziękuję

  Odpowiedz
 • Dominik(2009-02-06 09:19) Zgłoś naruszenie 00

  Ktoś kto proponuje zniesienie Sądów Grodzkich wie naprawdę nie wiele o prawidłowym działaniu Wymiaru Sprawiedliwości i powinien odejść do lamusa razem z owym pomysłem (przytyk do obecnego Ministra Sprawiedliwości...)

  Odpowiedz
 • Darkside(2009-02-06 09:19) Zgłoś naruszenie 00

  Nie, gra nie jest warta świeczki, to udawanie, że coś się robi, pozorne oszczędności. Zamiast dwóch małych sprawnych wydziałów powstanie jeden moloch, którym będzie cieżko zarzadzac , a wszystko z "miłości do Polaków" ...

  Odpowiedz
 • DG(2009-02-06 09:24) Zgłoś naruszenie 00

  Dość Ministrów którzy tylko pod publikę głupoty opowiadają już chyba czas aby takie stanowiska sprawowały osoby do tego kompetentne ze zdrowym rozsądkiem, WIEDZĄ ORAZ DOŚWIADCZENIEM koniecznym do przypisanych im zadań...

  Odpowiedz
 • urzędnik sądowy(2009-02-06 10:03) Zgłoś naruszenie 00

  Pracowałem kiedyś w kolegium d/s wykroczeń i szło całkiem nieźle, potem w tzw. wydziale cywilno - karnym, potem w grodzkim i sprawność postępowania była więcej niż zadowalająca i wystarczał jeden sędzia na te tysiące spraw a potem w wydziale karnym rozpatrującym też sprawy będące we właściwości sądów grodzkich i to już był dramat - półroczne terminy, robienie ze sprawy psa sikającego na chodnik procesów haskich, brak sal rozpraw i permanentna "spychologia" (np. byle jakie rozstrzygnięcie, byle by była sprawa z głowy i niech się potem już kto inny martwi). W oparciu o moje długoletnie doświadczenie w pracy w sądzie mam przekonanie, że likwidacja sadów grodzkich w imię rzekomych oszczędności spowoduje tylko kolejną zapaść polskiego sądownictwa.

  Odpowiedz
 • katarynka(2009-02-06 18:08) Zgłoś naruszenie 00

  Funkcjonowanie sądów grodzkich ma sens o tyle, o ile rozpatrują one rzeczywiście sprawy błahe - np. o wykroczenia i sprawy cywilne w zakresie wydawania nakazów zapłaty. Obecnie w wielu sądach rejonowych jest taka sytuacja, że wpływ spraw karnych do wydziału grodzkiego znacznie przewyższa wpływ spraw do wydziału karnego. Niestety, w wydziałach grodzkich nie są rzadkością sprawy wielotomowe czy z dużą ilością świadków, które ciągną się miesiącami.
  Oszczędności ministerstwo nie doczeka się wielkich: obetnie dodatki funkcyjne 120 przewodniczącym i 120 kierownikom sekretariatow - w skali całego budżetu wymiaru sprawiedliwości nie będzie to nawet 1%.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane