23 stycznia stracą ważność stare decyzje z zakresu gospodarki odpadami. Po tym terminie spóźnialscy nie będą mogli prowadzić działalności, a niektóre samorządy ze śmierdzącym problemem zostaną same.
Ministerstwo Ochrony Środowiska uczula, że wydłużony specjalnie o rok termin na odnowienie zezwoleń śmieciowych jest terminem ostatecznym. Chcąc uniknąć paraliżu śmieciowego w poszczególnych gminach przypomina, że 23 stycznia 2016 r. tracą ważność decyzje z zakresu gospodarki odpadami wydane przed wejściem w życie ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21 ze zm.) wydane na podstawie przepisów wcześniejszej ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Chodzi o zezwolenia na zbieranie odpadów, na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów oraz decyzje wydane na podstawie art. 31 ust. 3 oraz art. 32 ust. 3 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach w zakresie zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Oznacza to, że do 22 stycznia 2016 r. włącznie podmioty prowadzące działalność na podstawie starej ustawy o odpadach powinny uzyskać nowe decyzje w starostwach lub u marszałków województw. Jak mówi rzecznik Ministerstwa Ochrony Środowiska Katarzyna Pliszczyńska, termin na odnowienie zezwoleń jest ostateczny i nie będzie podlegał kolejnemu wydłużeniu. – Jeśli firmy nie dostosują się do wymagań, będą traktowane jako prowadzące działalność niezgodnie z przepisami prawa – podkreśla rzecznik.
Należy pamiętać, że prowadzenie gospodarki śmieciowej bez wymaganego zezwolenia grozi wymierzeniem pieniężnej kary administracyjnej, której wysokość może wynosić nie mniej niż 1000 zł, ale nie może przekroczyć 1 mln zł. MOS dodaje, że po 23 stycznia 2016 r. na podstawie przepisów starej ustawy o odpadach zachowują ważność jedynie zezwolenia wydane na ich transport.
Czasu jest niewiele, bo procedura i przygotowanie do niej mogą potrwać. Samo zgromadzenie niezbędnych danych i dokumentacji może zająć wiele miesięcy. Ustawa o odpadach wskazuje, że przedsiębiorca we wniosku oprócz prostych informacji rejestracyjnych, musi podać również dane opisowe. Należą do nich np. przedstawienie możliwości technicznych czy organizacyjnych, pozwalających należycie wykonywać działalność na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Firma musi również wskazać metody, które będzie stosowała w prowadzonej działalności. W wielu przypadkach wymagane jest dołączenie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.