zaloguj się do e-DGP
statystyki

Sejm za wprowadzeniem elektronicznego postępowania upominawczego

skomentuj

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, przewidującą wprowadzenie elektronicznego postępowania upominawczego.

Celem noweli jest odciążenie sądów od rozpatrywania spraw drobnych, które nie wymagają przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Za nowelizacją głosowało 393 posłów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Nowelizacja przewiduje utworzenie e-sądu jako wydziału cywilnego sądu rejonowego. E-sąd ma rozpoznawać sprawy wyłącznie w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Komunikacja między powodem a sądem elektronicznym odbywać się ma wyłącznie drogą elektroniczną, natomiast między pozwanym a sądem - tradycyjnie.

W trakcie debaty posłowie podkreślali, że ten tryb rozpatrywania spraw jest bardziej nowoczesny i pozwoli na oszczędności, a jednocześnie przyśpieszy postępowanie. Projekt e-sądu oparto na istniejących już rozwiązaniach w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

E-sąd ma rozpoznawać zarówno sprawy cywilne, gospodarcze jak i pracownicze

E-sąd ma rozpoznawać zarówno sprawy cywilne, gospodarcze jak i pracownicze. Nowelizacja przewiduje, że wraz z wniesieniem pozwu ma zostać uiszczona opłata sądowa. W przeciwnym razie nie będzie wezwania do opłaty, lecz zwrot pozwu.

Wnoszony pozew będzie musiał zawierać oprócz imienia, nazwiska, adresu, siedziby, także niepowtarzalny identyfikator. W projekcie wyeliminowano możliwość korzystania przez powoda ze zwolnienia w sprawach cywilnych. Korzystanie z e-sądu nie jest obligatoryjne.

Komentarze: 31

  • 1: anna z IP: 89.108.200.* (2008-12-06 09:26)

    e-sąd ma być w Lublinie - ale jaja, taka instytucja na prowincji, kto to wymyslił? czy w stolicy brakuje juz prawników?

  • 2: aplikantka z IP: 86.63.123.* (2008-12-06 10:14)

    moim zdaniem słusznie, nie wszystko musi być w stolicy, zresztą tam i tak stale brakuje prawników i innych pracowników do obsady nawet tych sądów, które już są.
    Czy ktoś się orientuje czy w Lublinie w związku z tym e-sądem będą uruchamiane jakieś etaty asystenckie?

  • 3: aplikant z IP: 86.63.144.* (2008-12-06 13:58)

    asystenckie po co? chyba raczej referendarskie!

  • 4: referendarz z lublina z IP: 217.96.7.* (2008-12-06 16:43)

    będą referendarskie bo w tym wydziale ma być jeden sędzia plus referendarze

  • 5: Falcon z IP: 62.61.35.* (2008-12-06 17:24)

    To będą e-etaty dla e-ludzi.

  • 6: futurolog z IP: 86.63.123.* (2008-12-07 19:54)

    przyszłościowa sprawa, za 20 lat wszystkie urzędy będą pewnie działać w podobny sposób

  • 7: drt z IP: 82.139.58.* (2008-12-08 06:22)

    w dzisiejszej Rzepie piszą , że e- sąd najprawdopodobniej powstanie w ...Warszawie :)

  • 8: kuba z IP: 62.29.248.* (2008-12-08 08:30)

    no i dobrze że w Warszawie, sąd w Lublinie to byłoby nieporozumienie. problemem jest tylko to ze nowa szkoła kształcąca referendarzy będzie w Krakowie a zapotrzebowanie na pracowników będzie w stolicy. Czy nie lepiej by było aby ta szkołę także umieścić w Warszawie?

  • 9: referendarz z lublina z IP: 212.182.119.* (2008-12-08 09:23)

    rzeopa ma złe informacje , będzie w lublinie bo taniej, już ministerstwo negocjuje z urzędem miasta lublin kupno nieruchomości

  • 10: ref. A. z IP: 83.14.75.* (2008-12-08 09:26)

    a co sie stanie w takim razie z referendarzami z innych czesci Polski w sytuacji gdy 80% upominawczego przejmie Lublin?

    Zredukuja nas czy o zgrozo zrobia z nas asystentow, czego bym nie przezyla:(

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Wywiady i Komentarze

Wyszukaj w Panoramie Firm

Sonda:

Ceny w aptece, w której kupujesz leki:

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter