statystyki

Meldunek odchodzi do lamusa

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz04.12.2008, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Meldunek na pobyt stały zastąpi zgłoszenie podstawowego miejsca zamieszkania. Zarejestrowanie spowoduje automatyczne wyrejestrowanie z dotychczasowego miejsca. Nawet zarejestrowanie podstawowego miejsca zamieszkania nie daje prawa do lokalu.

reklamareklama


Nie będziemy się już meldować na pobyt stały i tymczasowy - stanowi rządowy projekt ustawy o ewidencji ludności, który wpłynął właśnie do Sejmu. Każdy z nas będzie miał podstawowe miejsce zamieszkania, a niektórzy oprócz tego jeszcze dodatkowe miejsce zamieszkania.

- Po wejściu w życie nowych przepisów dotychczasowe miejsce zameldowania na pobyt stały automatycznie stanie się zarejestrowanym miejscem zamieszkania - tłumaczy Jacek Stanisławski, prawnik z Kancelarii Olczyk & Kubicki. Natomiast dotychczasowe miejsce zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące stanie się zarejestrowanym dodatkowym miejscem zamieszkania, zaś dotychczasowe miejsce zameldowania na pobyt czasowy trwający do trzech miesięcy po prostu wygaśnie - tłumaczy Jacek Stanisławski.

Każdy będzie miał prawo zgłosić oprócz podstawowego jeszcze dodatkowe miejsce zamieszkania, a także zadeklarować okres przebywania w nim.

Zgłoszenie miejsca zamieszkania

Zamiast meldować się, będziemy zgłaszali podstawowe lub dodatkowe miejsce zamieszkania na piśmie, na odpowiednim formularzu w gminie właściwej ze względu na położenie nieruchomości, w której dana osoba zamieszkuje. Zgłoszenia będzie też można dokonać przez internet. Tylko przy zgłoszeniu na piśmie trzeba będzie przedstawić do wglądu dowód osobisty lub paszport, natomiast przy korzystaniu z dokumentu elektronicznego przekazanego środkami komunikacji elektronicznej nie będzie to wymagane. Zgłoszenia będzie można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika.

- Miejsce zamieszkania dzieci będą zgłaszali rodzice, ponieważ projekt ustawy o ewidencji ludności przewiduje, że w stosunku do osób nieposiadających zdolności do czynności prawnych zgłoszenia dokonywać będzie ich przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny - mówi adwokat Maciej Lipiec z Kancelarii Adwokackich.

Gmina zarejestruje nawet przez internet

Projekt przewiduje, że niezwłocznie po dokonaniu zgłoszenia gmina zarejestruje miejsce zamieszkania. Natomiast rejestracja noworodka nastąpi w dniu sporządzenia dla niego aktu urodzenia. Formalności dokona kierownik urzędu stanu cywilnego, który ten akt sporządzi. Podstawowym miejscem zamieszkania dla noworodka ma być miejsce zamieszkania jego rodziców albo tego z nich, u którego dziecko faktycznie przebywa.

- Dokonanie rejestracji podstawowego miejsca zamieszkania w konkretnym lokalu nie będzie dawało osobie zarejestrowanej żadnego tytułu prawnego do mieszkania. Dlatego dla dokonania rejestracji nie będzie potrzebna zgoda właściciela mieszkania bądź osoby, której przysługuje własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego - wskazuje Jacek Stanisławski. Natomiast gmina będzie miała obowiązek poinformować właściciela lokalu lub osobę, której przysługuje własnościowe prawo do lokalu, o rejestracji innej osoby w mieszkaniu.

- Aby uniknąć rejestrowania się w cudzych mieszkaniach osób, które tam nie przebywają, projekt ustawy o ewidencji ludności przewiduje odpowiedzialność karną dla osób, które zgłaszając podstawowe miejsce zamieszkania, podają nieprawdziwe dane lub zatajają je. Będzie im mogła zostać wymierzona nawet kara pozbawienia wolności do trzech lat - wyjaśnia adwokat Maciej Lipiec.

Rejestracja ma jedynie potwierdzać, że dana osoba przebywa w konkretnym mieszkaniu i ma tam adres do doręczeń, np. pism urzędowych z sądu lub organów administracji. Podobne skutki wywoływać będzie rejestracja dodatkowego miejsca zamieszkania. Dla osoby, która została zarejestrowana w podstawowym miejscu zamieszkania oraz w dodatkowym miejscu zamieszkania, adresem do doręczeń będzie adres dodatkowego miejsca zamieszkania.

Projekt przewiduje, że osoba, która zarejestrowała się, składając formularz na piśmie, dostanie zaświadczenie o tym, że dopełniła swojego obowiązku. Natomiast w przypadku zarejestrowania się przez internet otrzyma zwrotną informację o dokonanej rejestracji. Zaświadczenia te wydawane są z urzędu, więc nie trzeba o nie występować z wnioskiem.

Wyrejestrowanie na innych zasadach

Projekt przewiduje, że osoba, która zmienia podstawowe miejsce zamieszkania, nie musi wyrejestrowywać się z poprzedniego. Wystarczy, że zarejestruje nowe podstawowe miejsce zamieszkania, a wówczas automatycznie zostanie wyrejestrowana z dotychczasowego.

Natomiast na innych zasadach będzie następowało wyrejestrowanie z dodatkowego miejsca zamieszkania. Projekt przewiduje, że osoba, która zarejestruje nowe dodatkowe miejsce zamieszkania, automatycznie zostanie wyrejestrowana ze starego. Natomiast może zgłosić w gminie w celu wyrejestrowania się, że opuszcza dodatkowe miejsce zamieszkania i nie wskazać innego dodatkowego. Automatycznie będzie też można zostać wyrejestrowanym z dotychczasowego miejsca zamieszkania po upływie zadeklarowanego czasu pobytu.

Zanim zarejestrowany wyemigruje

Projekt przewiduje, że osoba, która wyjeżdża z kraju, musi dopełnić formalności związanych z opuszczeniem dotychczasowego miejsca zamieszkania. Wyjeżdżając na pobyt stały, zgłosi w gminie ten fakt po to, aby nastąpiło wyrejestrowanie jej z dotychczasowego podstawowego i dodatkowego miejsca zamieszkania. Gdy będzie zaś wyjeżdżała z zamiarem powrotu, lecz na okres dłuższy niż sześć miesięcy, będzie musiała zgłosić swój wyjazd, a potem powrót. Osoba wyjeżdżająca z niepełnoletnimi dziećmi musi tych formalności dopełnić również w stosunku do nich. Zgłoszenia wyjazdu swojego lub swojego i dzieci musi zostać dokonane w gminie, w której ma się podstawowe miejsce zamieszkania, lub w tej, w której zarejestrowane jest dodatkowe miejsce zamieszkania. Będzie to można zrobić przez internet lub składając formularz na piśmie.

SŁOWNICZEK

Podstawowe miejsce zamieszkania - będzie to miejsce zamieszkania oznaczone adresem, w którym koncentrują się więzi osobiste danej osoby oraz najczęściej spędza ona czas wolny od pracy, do którego zwykle powraca niezależnie od czasowych nieobecności związanych z wypoczynkiem, odwiedzinami u krewnych i przyjaciół, nauką, wykonywaniem pracy lub leczeniem.

Dodatkowe miejsce zamieszkania - będzie to miejsce, w którym dana osoba przebywa w związku z wykonywaniem pracy zawodowej, nauką lub leczeniem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 207

 • 1: pegaz8 z IP: 79.185.143.* (2008-12-04 04:01)

  Może ktoś najpierw przetestuje ten projekt na przykładzie jednego, dużego miasta, a potem ew. wprowadzi się ten przepis ze zmianami. Uważam za nielogiczne i bezprawne (czy zgodne z konstytucyjną ochrona prawa własności, miru domowego, danych osobowych itd.) rejestrowanie kogoś, np. obcego mi człowieka, wbrew mojej woli w moim mieszkaniu (własność) i bez mojej zgody. Jak ktoś zrobi mi taki numer i wyjedzie w nieznane - to poczta będzie mi zapychać skrzynkę listową i doręczać listy i paczki dla tego żartownisia lub złośliwca, a policja bedzie mi przeszukiwać mieszkanie - jeśli będzie poszukiwany, albo podejrzewany o nielegalną działalność. To jakieś totalne nieporozumienie prawne, ten projekt!!

 • 2: Lotar z IP: 89.171.95.* (2008-12-04 05:45)

  Wiadomość została ukryta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.

 • 3: Lu z IP: 84.139.67.* (2008-12-04 06:41)

  Czyli jak rozumiem, kazdy z przyslowiowej ulicy moze bez mojej wiedzy podac moj adres zamieszkania jako swoj ? A jak nie wpuszcze do mieszkania to przyjdzie z policja ? ze nie moze wejsc do swojego ?
  Czy powstana nowe sluzby do wyjasniania tych nieporozumien?
  Strach sie bac normalnie.

 • 4: Mam z IP: 83.27.7.* (2008-12-04 07:40)

  Ja chcę juz zarejestrować sie jako podstawowe miejsce zamieszkania pod adresem Tasaka i niejakiegi schozofrnika Schetynika. Niech Polacy masowo rejestrują się im to może coś barany zrozumieją, chociaż wątpię są zbyt tępi

 • 5: tau z IP: 212.87.25.* (2008-12-04 07:56)

  Czy aby nie mamy doczynienia z państwem policyjnym?

 • 6: berta z IP: 195.182.9.* (2008-12-04 08:04)

  dziwne, wyjezdzajac za granice mam to zglaszac, po co gminie ta wiedza, czy to nie jest zarazem donos na siebie do skarbowki, albo zabiora mi lokal komunalny, bo zglosilam ze wyjechalam i nie wiem kiedy wroce - ale ktos tu niezle sobie to wymyslil

 • 7: Włściciel lokalu z IP: 84.10.185.* (2008-12-04 08:07)

  zgłoszenie pobytu,BEZ ZGODY WLAŚCICIELA??SZYKUJĄ NAM "GNIOTA",,BĘDZIEMY MUSIELI SIĘ SĄDZIĆ,żeby pozbyć się ,,"intruza".BEZDOMNI MOGĄ ,,U MNIE ZGŁOSIC MIEJSCE POBYTU.a!! Urząd MNIE O TYM ,,powiadomi???TO JAKAŚ "paranoja".TEN ZAPIS,,BEZ ZGODY WŁAŚCICIELA ,,JEST"CHORY"..PROTESTUJĘ!!

 • 8: "KMICIC",,JAN z IP: 84.10.185.* (2008-12-04 08:12)

  Ja przyjdę do TEGO MECENASA,zostanę,,i zgloszę miejsce pobytu.Na pewno ma przestronną willę.NO NIECH MNIE KTÓRY RUSZY,,a sankcję..TO ON MNIE MOŻE,,

 • 9: zegar z IP: 87.207.29.* (2008-12-04 08:12)

  To jest bezsens - (paplanina prawnicza) tylko kto na tych zmianach zarobi ?
  a gdzie wolność osobista konstytucyjne prawo do własności które odbierze mi byle żul z ulicy bo wejdzie bez mojej wiedzy i zgody w moje życie i mnie będą scigać jako właściciela o niedopełnienie obowiązku zgłoszenia , te piniądze przekazać można na dożywianie dzieci których jest mnustwo w naszm kochanym kraju.

 • 10: jack z IP: 83.8.98.* (2008-12-04 08:14)

  Idealne miejsce na protest. ;-)

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama