statystyki

Zanim wierzyciel otrzyma pieniądze, może zapłacić za postępowanie upadłościowe

autor: Piotr Pieńkosz12.10.2016, 09:56; Aktualizacja: 12.10.2016, 10:27
dług pieniądze

Zgłoszenie wierzytelności jest niezwykle ważną czynnością, której powinien dokonać wierzyciel.źródło: ShutterStock

Czy sąd może wezwać wierzyciela do wpłacenia zaliczki na poczet przeprowadzenia procedur upadłościowych?

Jestem posiadaczem obligacji spółki, której upadłość ogłosił sąd. Obecnie można zgłaszać syndykowi swoje wierzytelności względem upadłego podmiotu. Problem polega na tym, że skromna masa upadłości prawdopodobnie nie wystarczy na pokrycie kosztów postępowania likwidacyjnego. Czy w takiej sytuacji sąd może wezwać mnie, jako wierzyciela, do wpłacenia zaliczki na poczet przeprowadzenia procedur upadłościowych – pyta pan Antoni. – Odpowiedź na to pytanie jest dla mnie kluczowa, bo moja wierzytelność jest stosunkowo niewielka. Wartość obligacji wynosiła 5 tys. zł – dodaje czytelnik.

Zgłoszenie wierzytelności jest niezwykle ważną czynnością, której powinien dokonać wierzyciel. Warunkuje ono aktywny udział w postępowaniu upadłościowym podmiotu gospodarczego, a co za tym idzie możliwość dochodzenia należności. Posiadacz niewykupionych obligacji wyemitowanych przez spółkę, która popadła w tarapaty finansowe, powinien śledzić Monitor Sądowy i Gospodarczy (dostępny pod adresem: Ems.ms.gov.pl), ponieważ to w nim ogłaszane są komunikaty o możliwości zgłaszania wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Samej czynności dokonuje się na urzędowym formularzu, którego wzór określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Dokument w dwóch egzemplarzach wraz z dowodami potwierdzającymi istnienie wierzytelności składa się do sądu prowadzącego postępowanie. Zarówno zgłoszenie wierzytelności, jak i sam udział w postępowaniu są co do zasady wolne od opłat, gdyż jest ono finansowane z masy upadłościowej likwidowanej spółki. Niemniej jednak w niektórych sytuacjach powstałymi w toku sprawy kosztami obciąża się wierzyciela.

Pierwszy przypadek dotyczy wierzycieli, którzy inicjują postępowanie upadłościowe. Wtedy oprócz opłaty od wniosku o ogłoszenie upadłości (1 tys. zł) podmiot dochodzący swoich roszczeń musi wpłacić zaliczkę na wydatki w toku postępowania. Wysokość należności odpowiada jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w trzecim kwartale roku poprzedzającego rok złożenia wniosku. Jeśli zaliczka nie zostanie uregulowania, sąd zwraca wniosek, wcześniej przypominając na piśmie o konieczności uiszczenia należności.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • MADERA(2016-10-13 05:01) Zgłoś naruszenie 00

    WIERZYCIELE, CZY ZŁODZIEJE, KTÓRYCH MIMO POTĘŻNEJ FLOTY MSW NIE MA KTO ŚCIGAĆ ?! 27 LAT CZEKAJĄ POLACY NA EGZEKWOWANIE PRAWA POLSKIEGO ?! JAK DŁUGO JESZCZE ? A MOŻE TO MY POLACY MAMY WZIĄĆ PRAWO WE WŁASNE RĘCE ?! TEGO CHCECIE ?! BO NAM DWA RAZY NIE TRZEBA MÓWIĆ! Jakimi jesteście prawnikami, widać to po reklamach na waszych stronach !!! LICHWA DALEJ KRÓLUJE? MOŻE JAKIŚ BARAN ZAJRZY DO KODEKSU KARNEGO I PRZESTANIE POLAKOM I ŚWIATU SWOJE KŁAMSTWA UPUBLICZNIAĆ ?! NIE MOŻNA INACZEJ WAS NAZWAĆ JAK PRZESTĘPCAMI !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane