Kancelaria Prezydenta odpowiada RPO: Powoływanie sędziów to osobista prerogatywa prezydenta

23.09.2016, 19:18; Aktualizacja: 23.09.2016, 21:32
Andrzej Duda

RPO napisał do Kancelarii Prezydenta w związku z niepowołaniem jednego z sędziów na stanowisko sędziego w sądzie wyższej instancji.źródło: ShutterStock

Decyzja dotycząca powoływania sędziów jest osobistą prerogatywą prezydenta zapisaną w konstytucji - podkreśliła szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie niepowołania sędziów.

Reklama


Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • To jest KPINA Namiestnika PIS ...z OBYWATELI (2016-09-23 20:04) Zgłoś naruszenie 2110

    " NIE, bo ...NIE" ... najkrótsze uzasadnienie odmowy podania przesłanek przez nominalnego Prezydenta RP. Jakże czuje się "WAŻNY" ... postawił na swoim. Długoletni Senator PIS mecenas Andrzejewski ...też nie może zrozumieć "OŚLEGO UPORU".

    Odpowiedz
  • Ram111(2016-09-23 20:05) Zgłoś naruszenie 2111

    p.Sadurska zna sie na prawie jak prosiak na astronomi.

    Odpowiedz
  • emeryt(2016-09-23 20:35) Zgłoś naruszenie 2012

    Jaki to prezydent?, urząd Prezydenta do czegoś zobowiązuje , nade wszystko do prezentowania narodu. A co mamy?????????? Boże chroń Polskę i jej Konstytucję!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Jasio(2016-09-23 21:09) Zgłoś naruszenie 1524

    Sadurska ma rację

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pawelxp(2016-09-23 21:59) Zgłoś naruszenie 510

    do Ram 111. Zanim sie tu umiesci swoje wypociny, a widac, ze to ciebie drogo kosztowalo, bo krociutki ten wpisik, to trzeba bylo poczytac o kim sie pisze. To tak dla porzadku drogi Ram 111. Jezeli uwazasz, ze prosiak nie zna sie na astronomi, to powiem ci, ze sie mylisz, ale z bledu nie bede ciebie wyprowdzal. Nalezy tez zauwazyc wpis "emeryta", ktory jako nastepny daje popis swojej znajomosci rzeczy. Tez zalecam zapoznanie sie z prostymi opisami miejsca prezydenta we wladzach RP i jego uprawnien. Po tym wszystkim pewnie znikna te "madre inaczej" komentarze.Poprostu zapytac kogos, kto skonczyl gimnazjum.

    Odpowiedz
  • lizak(2016-09-24 03:13) Zgłoś naruszenie 124

    to ja już nie czaje albo jesteśmy Państwem prawa albo nie. Każdy czyta sobie ustawy po swojemu. Sądy po swojemu, posłowie po swojemu, obywatele po swojemu a każdy patrzy na ten sam tekst. Te Państwo gnije tak samo jak za komuny tylko z innej strony. PiS nic nie zmieni musiał by wywrócić cały porządek polityczny razem z konstytucją a tego nie mogą. Ale jak byśmy mieli nową konstytucję i nowe prawo .... Europe byśmy przegonili w parę lat. A tak PiS jedzie na zaciągniętym ręcznym. W sumie WSZYSCY.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jan(2016-09-24 07:54) Zgłoś naruszenie 183

    Prezydent będący zwolennikiem jakiejś opcji politycznej może mścić się na sędziach za wyroki przeciwko swoim kolegom. To jest główny problem .

    Odpowiedz
  • ost(2016-09-24 08:28) Zgłoś naruszenie 151

    Na osobiste żądanie Kunusa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • S t u d e n c i o k(2016-09-24 09:13) Zgłoś naruszenie 142

    Osobistą "prerogatywą" osoby, zatrudnionej na stanowisku Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej jest higiena osobista - każdej jej formie oraz pilnowanie aby żaden palant z rządu i kancelarii Prezydenta nie nadużywał stanowiska. Oczywiscie sam musi dawać dobry przykład. Wówczas urząd Prezydenta RP emanować będzie majestatem i godnością, należną Państwu. Gdy tego brak - na nic "nadymanie się" i uzurpowanie uprawnień nienależnych urzędowi, a w szczególności osobie, której okresowo przypadł, przerastajacy osobę zaszczyt.

    Odpowiedz
  • Mirek(2016-09-24 09:19) Zgłoś naruszenie 162

    "Osobista prerogatywa" to nie jest równoznaczne z feudalnym prawem feudała wobec poddanego opartym na stwierdzeniu-bo ja tak chce lub "nie,bo nie i guzik Wam do tego". Najwyraźniej "KULTURA PRAWNA" T SŁOWO OBCE P.SADURSKIEJ.WYMAGA ONA /kultura prawna/SZACUNKU DLA KAŻDEGO OBYWATELA,MIN.POPRZEZ UZASADNIENIE-WYJAŚNIENIE PRZYCZYN KAŻDEJ DECYZJI NIEKORZYSTNEJ DLA OBYWATELA.Z racji usytuowania Prezydenta w konstytucji,funkcji strażnika konstytucji,to należy oczekiwać,że będzie on wzorem owej kultury,a nie namiestnika..........

    Odpowiedz
  • Dg(2016-09-24 10:51) Zgłoś naruszenie 111

    Osobista prerogatywa króla słońce nad jego prywatnym państwem

    Odpowiedz
  • IUDEX(2016-09-24 12:42) Zgłoś naruszenie 41

    To już kilka lat temu przesądził NSA.

    Odpowiedz
  • TvKB(2016-09-24 13:54) Zgłoś naruszenie 47

    Tym razem kosa trafiła na kamień, gdyż obecny prezydent nie jest marionetką, która nie znając prawa, podpisywałaby każdy wniosek, który mu się podłoży. Nie przekonanym polecam przeczytać w konstytucji: Art. 179. „Sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony” łącznie z Art. 144. ust. 1,2,3. Nr.17, (20, 21,22,23) : ” Art. 144. 1. Prezydent Rzeczypospolitej, korzystając ze swoich konstytucyjnych i ustawowych kompetencji, wydaje akty urzędowe. 2. Akty urzędowe Prezydenta Rzeczypospolitej wymagają dla swojej ważności podpisu Prezesa Rady Ministrów, który przez podpisanie aktu ponosi odpowiedzialność przed Sejmem. 3. Przepis ust. 2 nie dotyczy: Nr. 17) powoływania sędziów, Nr.20) powoływania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Nr. 21) powoływania Prezesa i Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, Nr. 22) powoływania Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, Nr. 23) powoływania prezesów Sądu Najwyższego oraz wiceprezesów Naczelnego Sądu Administracyjnego, …”

    Odpowiedz
  • Kordek(2016-09-24 19:32) Zgłoś naruszenie 72

    Już najwyższy czas na trybunał stanu,a nie tylko obiecanki. Starczy już tego bezprawia i samowoli przebudz się ciemnogrodzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz