statystyki

Gdy mecenas ma trudny charakter

autor: Paulina Szewioła13.09.2016, 00:00; Aktualizacja: 13.09.2016, 06:43

Klient nie musi weryfikować pism formułowanych przez swojego pełnomocnika ani też zatwierdzać ich treści.

Reklama


Stan faktyczny

W tej sprawie J.K. leczył się u lekarza A.M. z powodu dolegliwości urologicznych. Nie był jednak zadowolony z rezultatów terapii. Lekarzowi zarzucał m.in. nieprawidłowe wykonanie jednego z zabiegów. W związku z powyższym wystąpił z roszczeniem odszkodowawczym wobec podmiotu, który ubezpieczał szpital.

Firma zażądała od A.M. wyjaśnień, ale ubezpieczycielowi odpisał już J.P., który był adwokatem reprezentującym interesy lekarza. W przesłanym piśmie podkreślił, że jego klient nie wie nic na temat roszczeń zgłaszanych przez J.K. i w związku z powyższym nie udostępni dokumentacji medycznej swojego pacjenta. Mecenas na tym jednak nie poprzestał. W piśmie poinformował jeszcze o toczącym się wobec J.K. postępowaniu o przestępstwo nękania oraz zniesławienia i nazwał go „człowiekiem chorym psychicznie”. Zasugerował również, że mężczyzna symuluje wiele schorzeń, które mają usprawiedliwiać jego nieobecność na rozprawach. A na końcu zarzucił J.K., że wysyła wiele pism dotyczących A.M. do różnych instytucji tylko dlatego, że chce mu zaszkodzić.

Pisma o podobnej treści otrzymała też dziennikarka M.D., która pisała o sprawie J.K. Adwokat sugerował w nich, że kobieta powinna zapoznać się z opinią lekarzy psychiatrów dotyczącą J.K., sporządzoną na potrzeby spraw karnych, które toczą się przeciwko niemu. Wskazał też, że dalsze próby niepokojenia urologa. zostaną potraktowane jako przestępstwo nękania w formie pomocnictwa.

W ocenie J.K. zachowanie lekarza i jego pełnomocnika naruszyło jego dobra osobiste w postaci godności, dobrego imienia, a także nieposzlakowanej opinii w środowisku, w którym żyje i pracuje. Dlatego pozwał obu o ochronę dóbr.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama