statystyki

W sobotę nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich

02.09.2016, 06:11; Aktualizacja: 02.09.2016, 10:18
sędzia

Przed dwoma miesiącami KRS otrzymała postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. źródło: ShutterStock

Ponad tysiąc sędziów z całego kraju ma wziąć udział w sobotę w Warszawie w nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich. Zajmie się on m.in. oceną sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz odmową powołania przez prezydenta niektórych kandydatów na sędziów.

Reklama


Reklama


"W Kongresie wezmą udział sędziowie wszystkich szczebli sądownictwa. Cieszy nas bardzo, że środowisko tak licznie odpowiedziało na inicjatywę Kongresu. Nie chodzi nam o towarzyskie spotkanie, tylko o wypracowanie ważnych merytorycznych zagadnień, które trapią środowisko" - powiedział PAP rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek.

Obrady, które będą odbywały się w salach Pałacu Kultury i Nauki, mają rozpocząć się o godz. 9.30. Około godz. 17 Kongres ma przyjąć uchwały i zakończyć obrady.

Uchwałę o zwołaniu Kongresu KRS podjęła w końcu lipca. "W środowisku sędziowskim zgłaszane są postulaty przeprowadzenia powszechnej debaty na temat obecnej sytuacji sądownictwa w Polsce, zagrożeń niezależności sądów i niezawisłości sędziów" - zaznaczono w tej uchwale.

Dlatego KRS wspólnie z czterema stowarzyszeniami sędziowskimi - Stowarzyszeniem Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszeniem Sędziów "Themis", Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych "Pro Familia" - zdecydowała o zwołaniu Kongresu na 3 września. Jednocześnie w uchwale zaapelowano "do wszystkich sędziów o uczestnictwo w Kongresie".

Głównymi tematami kongresu - jak poinformowano - mają być m.in.: ocena sytuacji związanej z działaniami władzy ustawodawczej i wykonawczej wobec Trybunału Konstytucyjnego; ocena odmowy powołania przez prezydenta kandydatów na stanowiska sędziowskie; nadzór ministra sprawiedliwości nad sądami w świetle przepisów nowego Prawa o prokuraturze; niezależność sądów i niezawisłość sędziów w świetle planowanych zmian w regulacjach dotyczących sądów i KRS.

"Jest szereg spraw do omówienia, ale najważniejszy jest spór o TK. To jest kwestia fundamentalna, bo jeśli nie będzie realnej kontroli zgodności ustaw z konstytucją, to będziemy mieli ustawy niezgodne z konstytucją, które zaczną funkcjonować jako prawo" - przyznał sędzia Żurek.

Na Kongres zaproszeni zostali m.in.: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szefowie wszystkich klubów parlamentarnych. Udział mają wziąć także m.in. przewodnicząca Europejskiej Sieci Rad Sądowniczych (ENCJ) Nuria Diaz Abad, przewodniczący Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich (CCJE) Nils Engstad, prezes Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów Thomas Guddat i sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu Marek Safjan.

Sędzia Żurek poinformował również, że w piątek po południu - jeszcze przed rozpoczęciem Kongresu - z prezydium KRS ma spotkać się prezydent Andrzej Duda. Rada jeszcze w początkach lipca przekazała do Kancelarii Prezydenta stanowisko z prośbą o spotkanie w związku z pilną potrzebą wyjaśnienia zasad współdziałania w procedurze nominacyjnej sędziów.

Przed dwoma miesiącami KRS otrzymała postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. Postanowienie prezydenta nie zawiera uzasadnienia - informowała wówczas KRS. "Zaistniała sytuacja pozbawiła Radę możliwości poznania przyczyn odmowy powołania sędziów przez prezydenta" - oceniała wówczas KRS.

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski wskazywał wtedy, że prezydent może, ale nie musi powoływać sędziów wskazanych przez KRS. To jest prerogatywa osobista prezydenta - mówił.

Natomiast stowarzyszenia sędziowskie we wspólnym oświadczeniu przekazanym PAP oceniały, że "arbitralna decyzja prezydenta o odmowie powołania sędziów powoduje, że proces nominacji sędziowskich staje się mniej transparentny i bardziej podatny na wpływy polityczne".

Wcześniej Kongresy Sędziów Polskich odbyły się dwukrotnie. Do pierwszego doszło w 1999 r., zaś drugi odbył się w 2008 r. "Ale sobotni Kongres będzie pierwszym tak dużym, tak szybko zorganizowanym i z tak liczną reprezentacją sędziów. Nigdy nie było tak dużego zainteresowania sędziów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym" - ocenił Żurek.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • bubu(2016-09-02 08:27) Odpowiedz 229

  Pałacowi się spotkają aby radzić jak zachować przywileje i kasę za nic nierobienie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Tyrqa(2016-09-02 08:09) Odpowiedz 174

  czy Kongres Sędziów zajmie się ustanawianiem przez warszawskie sądy - "Kuratorów" dla 130 - 140 letnich osób - co służyło "wyłudzaniu" nieruchomości ???

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • s.Magda W.(2016-09-02 15:36) Odpowiedz 150

  Proponuję,aby Kongres, jeśli starczy odwagi, zajął się następującymi sprawami: 1. układy zamknięte w strukturach sądownictwa (kumeterstwo, klakierstwo, nepotyzym), 2. ustawki w konkursach na wolne stanowisko sędziego (decydują o tym w "transparentnym" i wieloetpawym konkursie de facto Prezes Sądu Okręgowego i stłoczeni wokół funkcyjni klakierzy;. dlatego nierzadko do konkursu na wyższe stanowisko staje jeden namaszczony kandydat); 3. nierówne obciążenie sędziów (ściśle powiązane z punktem 1), 4. nierówna odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów: zależna od stanowiska i pozycji w układach zamkniętych, czego dobitnym przykładem jest zamieciona pod dywan sprawa jednego z sędziów SN, który pomógł napisać koledze kasację i obiecał, że zostanie ona przyjęta do rozpoznania). No to koledzy sędziowie do roboty!

 • logiczny(2016-09-02 08:40) Odpowiedz 136

  Sędziowie są powołani do wydawania wyroków w określonych sprawach a nie zajmowaniem się polityka. "Ocenianie" itp bieżących spraw nie wchodzących w zakres ich kompetencji (np. sędzia od spraw kryminalnych) narusza ic niezależność.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • antykongresmen(2016-09-02 16:36) Odpowiedz 121

  Kiedy 20 lat temu w jednym z Sądów Apelacyjnych mieszczącym się w budynku byłej siedziby wojewódzkiej PZPR odbywałem szkolenia na aplikacji sądowej w korytarzu stała masywna żeliwna popielnica z napisem na stopie PZPR.Wtedy myślałem ,że to jedyny spadek po tej organizacji .Dziś po 20 latach doświadczeń muszę z przykrością powiedzieć że się myliłem.

 • apel(2016-09-02 10:12) Odpowiedz 35

  A czy Apel Smoleński tak jak na Westreplatte bedzie czytany ? Będzie adres do Naczelnika, Wielkiego Prawodawcy, Genialnego Prokuratora, Pana Sprawiedliwego etc. etc. ??? Bez tego obrady na nic.

 • MM(2016-09-02 09:56) Odpowiedz 34

  Groźni dla niezawisłości są sami sędziowie. Jeżeli w ochronie czy w porozumieniu występuje ktokolwiek trzeci między stronami, takie akcje muszą być ściśle określane co do intencji. Ochrona czy porozumienie mogą być również niezgodne z normami etycznymi, prawem, zasadami obowiązującymi w zakresie którego sprawa dotyczy. W takim przypadku osób pośredniczących może dotyczyć uzasadniony zarzut sponsorowania złej woli, wyrządzania krzywdy, straty, szkody. Takie niebezpieczeństwo powstaje, kiedy ktokolwiek w zespole zwalnia się lub jest zwalniany z prezentacji swych intencji. Wówczas rozstrzygające będą ukryte intencje silniejszego, natomiast wydane orzeczenia mogą służyć realizacji celów o których zarządzający nie mógł, nie chciał czy nie musiał wiedzieć.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Borsuk(2016-09-02 16:13) Odpowiedz 31

  Pewnie ustala nowy porządek prawny i nowego prezdeta powolaja przecież sądy są niezawisły i nie zależne a wyroki są ostateczne i po kłopocie. Nieważne jakie jest prawo ważne kto ogłasza wyrok tego racja i jutro ten fakt przypieczetuja jakaś rezolucja lub dekretem

 • Java(2016-09-02 21:29) Odpowiedz 10

  Ciekawe jest to stowarzyszenie Themis, oj bardzo ciekawe, zwłaszcza jego członkowie.

 • sorry 234(2016-09-02 15:27) Odpowiedz 00

  Ba

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama