statystyki

Totalna audiowizualna walka z lichwiarzami

autor: Patryk Słowik, Anna Krzyżanowska31.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 31.08.2016, 06:48

Wszystkie czynności notarialne powinny być rejestrowane – twierdzi minister sprawiedliwości. Samorząd rejentów jest jednak przeciwny i wskazuje na zagrożenia.

Niedawno na naszych łamach Zbigniew Ziobro wskazywał, że trzeba usprawnić system kontroli nad notariatem. Mówił, że większość notariuszy to profesjonaliści i ludzie zdolni, pełniący swoje obowiązki w sposób wzorowy, ale niestety zdarzają się też czarne owce. I między innymi z tego powodu warto podjąć już teraz działania, które pomogą w walce z tymi nieuczciwymi. Jednym z czołowych pomysłów jest nagrywanie czynności. Wówczas, jak liczy minister, nieprawidłowości będzie mniej.

Zakres nagrań

Pomysł rejestrowania czynności padł w związku z wojną, jaką minister sprawiedliwości wypowiedział lichwie. Zdarzają się przypadki, gdy zabezpieczeniem dla kilkusetzłotowej pożyczki są mieszkania pożyczkobiorców. Gdy ci nie spłacają relatywnie niewielkiej kwoty – tracą majątek swojego życia. W ocenie Zbigniewa Ziobry część odpowiedzialności za to, że takie umowy występują w obrocie gospodarczym, ponoszą notariusze. Ci bowiem sygnują swym podpisem akty notarialne, które w oczywisty sposób mogą prowadzić do wyzysku jednej ze stron umowy.

Projektu nowelizacji ustawy – Prawo o notariacie jeszcze nie ma, więc szczegóły pomysłu powstałego w ministerstwie nie są znane. Kluczowe pytanie brzmi: które czynności notarialne mają być nagrywane? Bo jeżeli rejenci i tak będą musieli mieć sprzęt nagrywający, to czy nie powinno się rejestrować i innych czynności, a nie tylko tych podejmowanych w związku z umowami pożyczek?


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane