statystyki

Podwójne nazwy wsi jedynie w nielicznych gminach

autor: Gabriela Guzelf29.08.2016, 10:02; Aktualizacja: 29.08.2016, 10:23
Nazwy w języku mniejszości mogą być wprowadzone wyłącznie na obszarze gmin, które są wpisane do Urzędowego Rejestru Gmin, w których używany jest język pomocniczy.

Nazwy w języku mniejszości mogą być wprowadzone wyłącznie na obszarze gmin, które są wpisane do Urzędowego Rejestru Gmin, w których używany jest język pomocniczy.źródło: ShutterStock

Spędziłam kilka dni w miejscowości Orla w woj. podlaskim. Zauważyłam w okolicy podwójne tablice z nazwami wsi, po polsku i po białorusku. Ale nie we wszystkich osadach. Dlaczego tak jest – pyta pani Marzena.

Zasady wprowadzenia nazewnictwa w językach mniejszości określa ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 roku, zgodnie z którą na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe, etniczne lub posługujące się językiem regionalnym istnieje możliwość wprowadzenia nazewnictwa geograficznego w tych językach.

Nazwy w języku mniejszości mogą być wprowadzone wyłącznie na obszarze gmin, które są wpisane do Urzędowego Rejestru Gmin, w których używany jest język pomocniczy. Rejestr prowadzony jest przez ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości religijnych i etnicznych (czyli ministra spraw wewnętrznych i administracji).

Nazwy miejscowości, ulic i placów mogą być ustanowione w gminie, której mniejszość posługująca się danym językiem stanowi co najmniej 20 proc. mieszkańców. Zgodnie z ustawą nazwę w języku mniejszości można także ustalić dla gmin niespełniających tego wymogu, o ile, w trybie określonym przez radę gminy, za taką nazwą opowie się ponad 50 proc. mieszkańców gminy.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane