statystyki

Zrelaksowany jak sędzia

26.08.2016, 06:45; Aktualizacja: 26.08.2016, 10:19
sędzia Rafał Puchalski

sędzia Rafał Puchalskiźródło: DGP

Sędzia Rafał Puchalski: Powinniśmy mieć ustawowe gwarancje pomocy wykwalifikowanego specjalisty, który byłby zatrudniony w ramach struktury sądu i udzielał bieżącego wsparcia sędziom. Jednocześnie każdy sędzia powinien mieć obowiązek regularnych spotkań z takim superwizorem, np. nie rzadziej niż raz na kwartał. Jest to konieczne, ponieważ sędziowie w znaczącej większości uważają, że sami potrafią radzić sobie ze stresem.

Sąd Najwyższy w czerwcu tego roku rozpoznawał sprawę dyscyplinarną sędzi sądu rejonowego (sygn. akt SNO 24/16), która w trakcie jednej z rozpraw zwróciła się podniesionym głosem do adwokat będącej pełnomocnikiem pozwanej. Zagroziła wówczas, że „zdejmie łańcuch i rzuci w nią”. Część środowiska sędziowskiego mówi o konieczności wprowadzenia systemu pomocy psychologicznej dla sędziów. Jak więc tę kwestię uregulować, aby zadziałało?

Podstawowym kierunkiem przygotowania zmian przepisów musi być szeroko pojęte dobro wymiaru sprawiedliwości. Obywatel ma prawo do rzetelnego i bez zbędnej zwłoki rozpoznania jego sprawy przez niezawisły sąd. Jestem przekonany, że sędzia oprócz najwyższych kwalifikacji musi mieć zapewnione warunki do wymierzania sprawiedliwości. Przeprowadzone badania w sądach w ramach projektu pt. „Monitoring stresu zawodowego w sądach i jego skutków zdrowotnych” realizowanego przez Stowarzyszenie Zdrowa Praca wykazały jak złe są warunki w sądach.

Co konkretnie wynika z tego raportu?


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane