statystyki

Trudne pytania o niezawisłość sędziów penitencjarnych

autor: Anna Krzyżanowska25.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 25.08.2016, 05:55

Polskie sądownictwo penitencjarne wymaga zmian – uważa Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. W przedstawionej właśnie opinii, autorstwa dr Pauliny Wiktorskiej, wskazuje niedomagania w nadzorze nad wykonywaniem kar pozbawienia wolności.

W oparciu o analizę orzecznictwa tych sądów dr Wiktorowska stwierdza wręcz pewną ich fasadowość. Problemy dotyczą „tak sądu penitencjarnego w wykonywaniu swoich funkcji orzeczniczych, jak i sędziego penitencjarnego podejmującego określone prawem zadania wynikające ze sprawowania nadzoru”.

Do najistotniejszych decyzji podejmowanych przez sędziów penitencjarnych należą te związane z udzielaniem warunkowych przedterminowych zwolnień z więzienia. Analiza aktowa ich treści nie napawa jednak optymizmem. „Sąd penitencjarny postanowienia udzielające warunkowego zwolnienia uzasadnia lakonicznie, automatycznie wykorzystując informacje zawarte we wniosku dyrektora zakładu karnego, dotyczące przede wszystkim regulaminowego zachowania skazanego podczas odbywania kary” – czytamy w opracowaniu.

Bardziej szczegółowo uzasadniane są postanowienia odmawiające warunkowego zwolnienia. Statystyki pokazują jednak, iż sądy w większości pozytywnie rozpatrują te wnioski o warunkowe przedterminowe zwolnienie, które są składane przez dyrektorów zakładów karnych. Natomiast prośby formułowane przez skazanych lub ich obrońców zdecydowanie częściej kończą się odmową. To zaś – w ocenie ekspertki IWS – pozwala stwierdzić, że pomimo gwarancji niezawisłości i autonomii sądów penitencjarnych ich decyzje są zależne od polityki kryminalnej prowadzonej w obrębie poszczególnych jednostek penitencjarnych. Dla udowodnienia tej tezy autorka raportu przywołuje dane statystyczne Ministerstwa Sprawiedliwości. Wynika z nich, że od lat 70. sądy penitencjarne średnio w 60–70 proc. przypadków rozpatrywały wnioski o warunkowe przedterminowe zwolnienie pozytywnie. W 2000 r. trend ten jednak się odwrócił i przeważać zaczęły rozstrzygnięcia negatywne. Liczba zgód na wcześniejsze zwolnienie – jak podaje Wiktorska – spadła średnio do ok. 30 proc. „Wynikało to między innymi z tego, że dyrektorzy jednostek penitencjarnych ograniczyli znacząco liczbę składanych wniosków o warunkowe zwolnienie, a co za tym idzie sędziowie otrzymywali mniej wniosków, które niemal automatycznie rozstrzygali pozytywnie” – czytamy w opinii.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane