statystyki

Johann: Prezydent ma zaufanie do KRS [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak25.08.2016, 07:22; Aktualizacja: 25.08.2016, 08:04
prawo

- Choć jestem kojarzony z Prawem i Sprawiedliwością, to staram się zachować obiektywizm - zaznacza Johannźródło: ShutterStock

Myślę, że podczas spotkania pana prezydenta z prezydium KRS zostanie ustalony tryb działania pomiędzy tymi ciałami, aby w przyszłości nie było zarzutów o arbitralne odrzucanie kandydatów na sędziów - mówi w wywiadzie dla DGP Wiesław Johann, członek Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Jakie są powody, dla których 10 kandydatów rekomendowanych przez KRS na wolne stanowiska sędziowskie nie znalazło uznania w oczach prezydenta Andrzeja Dudy?

Ja na to pytanie nie odpowiem, o to trzeba pytać pana prezydenta.

Ale jest pan przedstawicielem prezydenta w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Owszem, jednak kiedy pan prezydent decydował się na powierzenie mi tej funkcji, zgodziłem się pod warunkiem, że będę mógł zachować autonomię. Pan prezydent przystał na moją prośbę, dlatego ja w radzie wyrażam swój pogląd. Choć jestem kojarzony z Prawem i Sprawiedliwością, to staram się zachować obiektywizm i wielokrotnie podczas obrad zwracałem uwagę, by nie rozmawiać językiem polityki, lecz językiem prawa. Przykładowo kiedy KRS debatowała nad stanowiskiem w sprawie projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, również zgłaszałem wobec niego wiele uwag, które zostały uwzględnione w stanowisku rady i przekazane Sejmowi. Natomiast to, że jestem przedstawicielem prezydenta, obliguje mnie do lojalności wobec głowy państwa.

W czym to się przejawia?


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane