statystyki

Wolna sobota nie dla obrońców

autor: Piotr Szymaniak24.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 24.08.2016, 06:57

W procedurze cywilnej i administracyjnej nie trzeba będzie już składać pism procesowych szóstego dnia tygodnia.

Jeżeli koniec terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni – tak będzie brzmiał znowelizowany par. 4 art. 57 k.p.a. W przypadku kodeksu postępowania administracyjnego ten zabieg będzie tylko usankcjonowaniem zasady ugruntowanej już przez orzecznictwo. Ministerstwo Rozwoju w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców proponuje jednak analogiczną zasadę w procedurze cywilnej (art. 165 k.p.c.).

Soboty jak święto

– Taka regulacja już od dawna obowiązuje w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w art. 83 par. 2 czy w ordynacji podatkowej w art. 12 par. 5. Nareszcie więc ustawodawca ujednolici te zasady – mówi mec. Dariusz Goliński.

Samo MR w uzasadnieniu do projektu przyznaje, że trudno znaleźć uzasadnienie dla stanu, w którym w postępowaniu sądowoadministracyjnym terminy liczy się inaczej niż w postępowaniu cywilnym. Propozycję pozytywnie ocenia także Sąd Najwyższy.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane