statystyki

Ochrona przed eksmisją: Jakie prawa mają lokatorzy?

24.08.2016, 07:00
Kiedy wynajmujący może rozwiązać umowę z najemcą lub wnioskować o jego eksmisję?

Kiedy wynajmujący może rozwiązać umowę z najemcą lub wnioskować o jego eksmisję?źródło: ShutterStock

Właściciel nie ma pełnej swobody ustalania warunków najmu mieszkania. Nie ma także pełnej swobody decydowania o nakazie opróżnienia lokalu. Jej granice wyznacza ustawa o ochronie praw lokatorów, która jednocześnie wskazuje na prawa i obowiązki najemcy i właściciela.

Reklama


Reklama


Najczęstszą przyczyną eksmisji są problemy lokatorów w opłacaniu czynszu i popadanie przez to w zadłużenie. Ustawodawca wylicza przypadki, kiedy wynajmujący może rozwiązać umowę z najemcą lub nawet wnioskować o jego eksmisję. Zalicza do nich użytkowanie przez najemcę lokalu w sposób sprzeczny z umową czy zaległości w uiszczaniu czynszu i innych opłat. Przesłanką do rozwiązania umowy z najemcą może być także wynajęcie przez niego mieszkania osobie trzeciej bez uzgodnienia tego faktu z właścicielem czy użytkowanie lokalu przeznaczonego do rozbiórki.

Jak określa ustawa, z ważnych przyczyn, innych niż wyżej wymienione, właściciel może wytoczyć powództwo o rozwiązanie stosunku prawnego i nakazanie przez sąd opróżnienia lokalu, jeżeli strony nie osiągnęły porozumienia co do warunków i terminu rozwiązania tego stosunku.

Eksmitowany na mocy orzeczenia sądu nie zawsze będzie miał zapewnione lokum zastępcze. Bowiem „w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy”. Sąd nie może jednak orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec kobiety w ciąży, małoletniego, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą. Nie można też pozbawić lokum obłożnie chorych, emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej oraz osoby posiadającej status bezrobotnego.

Wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie.

Podstawa prawna: Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie miny i o zmianie kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 roku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama