statystyki

RPD: Przemoc wobec małoletnich cudzoziemców można wykrywać skuteczniej

23.08.2016, 08:24; Aktualizacja: 23.08.2016, 08:25
Przemoc domowa

Przemoc seksualną wobec małoletnich cudzoziemców można wykrywać skuteczniej – uważa Rzecznik Praw Dziecka. źródło: ShutterStock

Przemoc seksualną wobec małoletnich cudzoziemców można wykrywać skuteczniej – uważa Rzecznik Praw Dziecka. Jego zdaniem konieczna jest współpraca i merytoryczne przygotowanie służb i instytucji. RPD przekazał propozycje działań ministerstwu sprawiedliwości.

Reklama


Reklama


W liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro RPD Marek Michalak ocenił, że skuteczność wykrywania nadużyć seksualnych popełnianych na szkodę małoletnich cudzoziemców oraz pomoc tym, którzy padli ofiarą przestępstw na tym tle w znaczącym stopniu zależy od funkcjonariuszy i pracowników instytucji publicznych mających z dziećmi bezpośredni kontakt.

Rzecznik wskazał w tym kontekście m.in. Urząd ds. Cudzoziemców, straż graniczną, policję, ośrodki pomocy społecznej, centra pomocy rodzinie oraz placówki oświatowe.

RPD zauważa, że ich pracownicy i funkcjonariusze powinni być szczególnie wyczuleni. Pewne sygnały, jak podkreśla Marek Michalak, mogą zostać zaobserwowane już w toku odprawy granicznej, czynności postępowania w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej lub w sprawie zobowiązania do powrotu, np. podczas przesłuchania. Według Rzecznika, optymalnie byłby udział psychologa w tych sytuacjach.

"Wrażliwość osób pracujących na co dzień z dziećmi, na kierowane przez nie sygnały, jak również umiejętność wnikliwej obserwacji przez te osoby sytuacji rodzinnej i rówieśniczej dziecka jest konieczna" – ocenia Michalak.

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, pracownicy i funkcjonariusze kluczowych instytucji powinni cyklicznie przechodzić obowiązkowe szkolenia poświęcone zagadnieniom wykrywania wykorzystania seksualnego małoletnich.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama