statystyki

Podwójne standardy

autor: Ewa Maria Radlińska10.08.2016, 08:11; Aktualizacja: 10.08.2016, 08:29

Mecenas powinien postępować etycznie, także w życiu prywatnym.

Adwokat wraz z żoną chcieli kupić nieruchomość. W tym celu zawarli z agentem umowę, na podstawie której powinni zapłacić pośrednikowi 2 proc. ceny nabycia. Małżonkowie R. uregulowali połowę kwoty, ale reszty nie zamierzali płacić. Pośrednik pozwał więc parę, żądając zapłaty pozostałej części prowizji. Pozwany adwokat argumentował, że samodzielnie ustalił stan prawny nieruchomości i zorganizował zawarcie umowy sprzedaży u notariusza, dlatego kwota, którą uiścił jest odpowiednia. Przekonywał też, że umowa pośrednictwa jest nieważna z uwagi na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego, w szczególności z zasadą przyzwoitości i uczciwości w obrocie nieruchomościami.

Sąd rejonowy uznał roszczenie agenta za zasadne.

Przypomniał, że zgodnie z art. 388 par. 1 k.c. “jeżeli jedna ze stron, wyzyskując przymusowe położenie, niedołęstwo lub niedoświadczenie drugiej strony, w zamian za swoje świadczenie przyjmuje albo zastrzega dla siebie lub dla osoby trzeciej świadczenie, którego wartość w chwili zawarcia umowy przewyższa w rażącym stopniu wartość jej własnego świadczenia, druga strona może żądać zmniejszenia swego świadczenia lub zwiększenia należnego jej świadczenia, a w wypadku gdy jedno i drugie byłoby nadmiernie utrudnione, może ona żądać unieważnienia umowy.”


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane