To czwarty taki wyrok wydany w tym tygodniu w Chinach w sprawach, w których oskarżonymi byli opozycjoniści. Jak zwraca uwagę agencja Reutera, wyrok wydano w zawieszeniu, co oznacza, że mężczyzna najprawdopodobniej wyjdzie na wolność, ale będzie objęty ścisłą kontrolą.

Gou jest partnerem w kancelarii prawniczej Fengrui, która zajmowała się szczególnie drażliwymi politycznie sprawami i pomagała osobom, które wystąpiły przeciwko Komunistycznej Partii Chin. Firma była znana z reprezentowania dysydentów, członków zakazanych grup religijnych czy ofiar nadużyć seksualnych.

Gou przyznał się do winy i zapowiedział, że nie będzie się odwoływał od wyroku - podała agencja prasowa Xinhua. Stosunkowo łagodny wymiar kary ma wynikać z przyznania się Gou do winy na prowadzonym mikroblogu.

Dzień wcześniej szef kancelarii Zhou Shifeng został skazany na siedem lat więzienia. Wcześniej skazano też dwóch związanych z Zhou i kancelarią Fengrui działaczy, również pod zarzutem działalności wywrotowej.

Wszyscy zostali aresztowani w lipcu 2015 r. podczas ogólnokrajowej kampanii wymierzonej w działaczy i prawników (głównie z Fengrui). W ramach akcji zatrzymano ok. 300 prawników i aktywistów, z których większość wkrótce uwolniono. Około 10 osób zostało formalnie aresztowanych i od ponad roku oczekuje na proces. (PAP)

lm/ ap/ EŚ

arch.