statystyki

Ekspresowe reformy z usterkami

autor: Ewa Ivanova03.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 03.08.2016, 07:04

Ministerstwo Sprawiedliwości popełniło błąd w kluczowej nowelizacji procedury karnej. Naprawiało go już w trybie poselskim.

Takiej wpadki legislacyjnej minister sprawiedliwości dawno nie zaliczył. Jest ona tym bardziej spektakularna, że przytrafiła się podczas prac nad sztandarowym projektem resortu Zbigniewa Ziobry: odwracania kontradyktoryjnej reformy procesu, a więc w nowelizacji, która weszła w życie 15 kwietnia (Dz.U. z 2016 r. poz. 437).

Błąd zauważył dopiero Paweł Gołębiowski, prawnik z Kancelarii Prawno-Gospodarczej Gołębiowski. Gdyby nie on, nawet nie wiedzielibyśmy, jak szybko i dyskretnie ustawodawca chciał zatrzeć ślady swej nieudolności.

Szybka korekta

„Nastąpiła ewidentna omyłka ustawodawcy”, konieczna jest szybka „korekta przepisów” – bije się w piersi sędzia Marcin Kowal, naczelnik wydziału prawa karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, w piśmie adresowanym do mec. Gołębiowskiego. Przyznaje, że zmieniając jeden przepis, zapomniano o zmianie innego, który się do niego odwołuje. Stąd błąd.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane