statystyki

Aplikant z substytucją w dłoni

03.08.2016, 06:45; Aktualizacja: 03.08.2016, 18:48
Michał Paprocki

Michał Paprockiźródło: Materiały Prasowe

R.pr. Michał Paprocki: Niewłaściwe umocowanie aplikanta, skutkujące nieważnością postępowania, może stanowić podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej adwokata albo radcy prawnego oraz dyscyplinarnej nawet samego aplikanta. To naruszenie obowiązku zachowania należytej staranności.

W ostatnim czasie sądy wydały kilka orzeczeń wytykających pełnomocnikom, że wysyłają aplikantów do sądu wręczając im zamiast upoważnienia dla aplikanta do występowania przed sądem, substytucję zastrzeżoną dla adwokatów i radców prawnych (jak np. „Aplikant nie może być pełnomocnikiem substytucyjnymwyrok opisywany w prawnik.pl 20 czerwca 2016 r.). To jednak wydaje się być powszechną praktyką. Pełnomocnicy źle robią?

Udzielenie aplikantowi adwokackiemu lub radcowskiemu dalszego pełnomocnictwa (substytucji) nie jest w postępowaniu cywilnym możliwe. Choć rzeczywiście, coraz rzadziej spotykam się z poprawnym tytułowaniem tej czynności prawnej i to zarówno przez adwokatów i radców prawnych, jak i sędziów.

Michał Paprocki

Michał Paprocki

źródło: Materiały Prasowe

Ma to więc znaczenie?

To niebezpieczne zjawisko w języku prawniczym, jego uproszczenie i zubożenie. Żyjemy w erze emotikonów, coraz więcej osób postanowienia umowy nazywa zapisami, a pełnomocnictwa z angielskiego „poa” (od power of attorney). Mam świadomość, że w większości przypadków zawodowi pełnomocnicy, sędziowie używają jednej nazwy dla dwóch instytucji z pełną świadomością ich różnic. To mniejsze zło. Gorzej, jeśli to prowadzi do stosowania wspólnego szablonu dla dalszych pełnomocników procesowych oraz aplikantów. Zaznaczam, że mówimy w tym momencie o pełnomocnictwie procesowym.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane