statystyki

To nie koniec kryzysu w TK. Komisja Europejska naciska na pełne wykonanie wyroków

27.07.2016, 17:50; Aktualizacja: 27.07.2016, 17:57
Kolejne zalecenie KE to ogłoszenie i pełne wykonanie orzeczenia TK z dnia 9 marca 2016 r

Kolejne zalecenie KE to ogłoszenie i pełne wykonanie orzeczenia TK z dnia 9 marca 2016 rźródło: newspix.pl

Komisja Europejska zdecydowała w środę o przejściu do drugiego etapu procedury ochrony praworządności, wszczętej wobec Polski w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Polski MSZ ocenił, że decyzja KE jest "przedwczesna" i naraża ją na "utratę autorytetu".

Reklama


Reklama


Rozpoczynając drugą fazę procedury, KE skierowała do polskich władz rekomendacje dotyczące rozwiązania kryzysu wokół TK i eliminacji zagrożeń dla rządów prawa. O ich przyjęciu przez Komisję poinformował na konferencji w Brukseli pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Komisja oczekuje wykonania zaleceń w ciągu trzech miesięcy.

Procedura ochrony praworządności została wszczęta wobec Polski w styczniu. Zdaniem KE dialog z polskimi władzami nie doprowadził jednak do wyeliminowania zagrożeń dla praworządności.

KE zaleca polskim władzom "przestrzeganie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia 2015 r. oraz ich pełne wykonanie"; dokument precyzuje, że zgodnie z tymi wyrokami stanowiska sędziów TK ma objąć "trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem przez poprzedniego ustawodawcę w październiku 2015 r., a nie trzech sędziów wybranych przez nowego ustawodawcę bez ważnej podstawy prawnej".

Kolejne zalecenie KE to ogłoszenie i pełne wykonanie orzeczenia TK z dnia 9 marca 2016 r. (ws. grudniowej nowelizacji ustawy o TK) i kolejnych wydanych przez Trybunał na tej podstawie wyroków. Zarekomendowano również zagwarantowanie automatycznego ogłaszania przyszłych wyroków niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej.

Komisja zaleciła ponadto "zagwarantowanie zgodności wszelkich nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, w tym z wyrokami z dnia 3 i 9 grudnia 2015 r. (ws. ustawy o TK z czerwca 2015 r. i jej nowelizacji z listopada ub.r.) i 9 marca 2016 r. oraz pełnego uwzględnienia w tych nowelizacjach opinii Komisji Weneckiej".

W opinii Komisji Trybunał powinien mieć możliwość oceny, czy nowa ustawa o TK, przyjęta 22 lipca, jest zgodna z konstytucją, jeszcze zanim wejdzie ona w życie. W rekomendacjach dla polskich władz zasugerowała ona również zwrócenie się o opinię Komisji Weneckiej Rady Europy w tej sprawie oraz powstrzymanie się od wypowiedzi i działań, podważających autorytet TK.

Odnosząc się do przyjętej przez parlament 22 lipca ustawy o TK Timmermans przyznał, że niektóre przewidziane w niej zmiany - m.in. rezygnacja z wymogu, by decyzje TK zapadały większością 2/3 głosów - "idą we właściwym kierunku". Niektóre przyjęte przepisy są jednak - według niego - "problematyczne". Wiceszef KE podkreślił, że Komisja jest gotowa do kontynuacji dialogu z Polską na temat rządów prawa.

Do decyzji KE o przejściu do drugiego etapu procedury ochrony praworządności odniósł się w środowym oświadczeniu MSZ. W ocenie resortu działania Komisji, podjęte - jak zaznaczono - przed wejściem w życie nowej ustawy o TK, są "zdecydowanie przedwczesne" i narażają KE na "utratę autorytetu, koniecznego do pełnienia opisanych w traktatach funkcji". W komunikacie stwierdzono również, że z decyzji Komisji wynikają "pytania o przestrzeganie przez KE zasady lojalnej współpracy z rządami państw członkowskich".

MSZ wskazało ponadto, iż oczekująca na podpis prezydenta ustawa o Trybunale zawiera rozwiązania ustrojowe "całkowicie zgodne z europejskimi standardami funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego" oraz z "szeregiem zaleceń Komisji Weneckiej". "Polskie władze są zdeterminowane, by przywrócić stabilne podstawy funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego" - zapewniono.

Jako dowód tego, że "politycy, którzy stoją na czele KE, nie wyciągnęli wniosków z Brexitu, że brną wciąż w ślepy zaułek" ocenił środową decyzję KE szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że "działania, o których mówi pan Timmermans, nie mają traktatowej podstawy prawnej, a więc to jest kolejny przykład naruszenia kompetencji przez KE". Wskazał ponadto, że głównym zadaniem KE powinno być aktualnie "wsparcie dla państw, w których dochodzi do aktów terroryzmu (...), a nie sprawy wydumane".

Opinię, iż działania KE nie mają "oparcia w traktatach międzynarodowych" i stanowią "nadinterpretację i poszerzanie władztwa KE" wyraził również senator Jan Maria Jackowski (PiS). Dodał, że decyzja Komisji ma "charakter czysto polityczny i jest tematem zastępczym".

Z kolei przewodniczący PO Grzegorz Schetyna komentując decyzję KE na konferencji prasowej przekonywał, że Komisja "nie dała się nabrać polityce PiS-u" i "festiwalowi pisania nowej ustawy". Zaznaczył zarazem, że "eskalacja takich zachowań będzie uderzać w dalszym ciągu w reputację naszego kraju i w dobre o nim opinie". Wiceszef klubu Platformy i b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski zwracał natomiast uwagę, że przyspieszenie przez KE procedury ochrony praworządności wszczętej wobec Polski pokazuje, że Komisja "bardzo krytycznie ocenia dialog z rządem polskim". Lider PO zapowiedział, że jeśli prezydent podpisze lipcową ustawę o TK, Platforma zaskarży ją do Trybunału.

Za zbadaniem nowej ustawy o TK przez Trybunał opowiedziała się również wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna), apelując o skierowanie jej - w trybie prewencyjnym, czyli przed podpisaniem - do prezydenta Andrzeja Dudy. Odnosząc się do decyzji KE Dolniak stwierdziła ponadto, że zalecenia Komisji powinny zostać wdrożone, a rozpoczęcie kolejnej fazy procedury ochrony praworządności "nie służy pozycji Polski na arenie międzynarodowej".

Wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak krytykował z kolei KE, której stanowisko określił jako "konfrontacyjne wobec Polski i Europy". Jego zdaniem rząd "nie powinien się przejmować" decyzją Komisji, która "cały czas lewituje", a członkowie KE "powinni się dawno podać do dymisji, choćby z powodu Brexitu".

Do decyzji KE w sprawie Polski odniosła się również wiceszefowa klubu PSL Andżelika Możdżanowska. Według niej jest ona "bardzo radykalna", ale jednocześnie spodziewana. Możdżanowska zaapelowała też do prezydenta o to, by nie podpisywał "szkodliwej dla polskiej demokracji, polskiego parlamentu i Polski na arenie międzynarodowej" ustawy o Trybunale. Zaznaczyła, że w innym wypadku instytucje europejskie mogą podjąć dalsze kroki wobec Polski.

Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Stanisław Biernat odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas środowej konferencji prasowej poświęconej kwestii wyroku Trybunału ws. ustawy o gruntach warszawskich odniósł się także do procedury przed KE. Zaznaczył, że ta kwestia nie była przedmiotem żadnych narad, czy nawet nieoficjalnej wymiany poglądów pomiędzy sędziami TK. „Mogę powiedzieć, że jest dla mnie bolesne, jako dla Polaka, że pojawia się perspektywa postępowania przeciwko Polsce wszczętego na podstawie art. 7 (unijnego traktatu). To jest procedura przewidziana dla państw, które mają poważne kłopoty z praworządnością. Wizja, że byłoby to zastosowane do Polski jest niepokojąca” – powiedział. Zastrzegł jednocześnie, że jest to jego osobiste zdanie.

Niezastosowanie się do zaleceń może skłonić KE do przejścia do kolejnego etapu procedury i wystąpienia z wnioskiem do Rady UE (przedstawicieli rządów państw członkowskich) o stwierdzenie poważnego zagrożenia dla rządów prawa w Polsce. Aby stwierdzono istnienie takiego zagrożenia, wniosek KE musiałby zostać poparty przez 4/5 głosów w Radzie UE. Ostatecznym krokiem może być wniosek do Rady Europejskiej (przywódców państw UE) o stwierdzenie, że zasady państwa prawa są naruszane, zgodnie z art. 7 unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala nałożyć sankcje na kraj łamiący zasady praworządności, jednak do stwierdzenia poważnego naruszenia zasad rządów prawa konieczna jest jednomyślność państw członkowskich. (PAP)

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Inspektor Pracy(2016-07-28 12:21) Odpowiedz 270

  a gdzie ta Komisja byla jak Tusk i TK ogłosili"ogłosił, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobiłl z robotnikami zatrudnionymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. jak to jest ze "każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Olać KE(2016-07-27 19:00) Odpowiedz 169

  Jeśli PIS ulegnie tej całej KE to nie chcę ich znać.

 • Bert(2016-07-27 20:00) Odpowiedz 155

  Histeryczny ton i bezwzględność presji KE, przy jednoczesnym braku podstaw prawnych w prawie międzynarodowym oraz w gruncie rzeczy także podstaw faktyczno-prawnych na gruncie prawa polskiego obnaża wyłącznie polityczny motyw tej lewacko liberalnej hucpy. Oczywiście nic z niej wyniknąć nie może. Najdalej za rok okaże się , że KE się zbłaźniła.

 • www24(2016-07-27 20:43) Odpowiedz 104

  Niech ta eurolewacka banda nadal czeka, aż im bomby pod tyłkami odpalą.

 • To jest wolność słowa ... !(2016-07-27 20:12) Odpowiedz 90

  i znowu dalsze ... ZDALNE CENZUROWANIE i wycinanie wpisów.

 • A PIS-matołki nadal swoje ...(2016-07-27 20:18) Odpowiedz 616

  I wreszcie KE powiedziała ... "NIE z NAMI TE NUMERY" ... i dalej już nie damy się NABIERAĆ .

 • Arbeit macht Petersdorf unfrei(2016-07-28 01:49) Odpowiedz 61

  Wlasnie obejrzalem sobie nocne wiadomasci na Ard, z jaka przyjemnoscia prowadzaca opowiadala, ze Polsce komisja postawila"Ultimatum" zaraz potem bylo, ze niby papiez skrytykowal polska polityke emigracyjna i rzadzacy Ida rte - przyklad Polski prezydent, ktory mowi, ze jest przeciwny aby ktos byl przymuszany do pobytu w Polsce - Pani Petersdorf - gdzie rzym a gdzie krym? zna pani takie powiedzenie A nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi rodem z CCCP - nikt nie wyrzucił żadnego sędziego z TK Poza tym proponuje przeczytać odpowiednie art w Verfassung RP po niem. znajdzie pani na stronach rządowych, wystarczy zaczac myśleć, a nie tylko wypełniać zlecen czaenej propagandy! JUZ SOBIE PANIA ZAPAMIETALEM! PS dla nie oglądających niem tv - griet von petersdorf jest jedna z bardziej zjadliwych korespondentek ard w Polsce

 • POLAK(2016-07-28 08:03) Odpowiedz 50

  PETERSDORF TO ZNACZY WSIOWA CO OD TEGO PAN WYMAGA

 • obserwator(2016-07-28 10:00) Odpowiedz 41

  KE nie zacznie martwić się, co wyprawiają imigranci w ich krajach, postrach w śród ludzi sie rozpowszechnia, a oni biedacy widzą tylko problem TK w Polsce, że wyjście Wielkie Brytanii jeszcze ich nie nauczyło, czym maja się zajmować

 • Ja się tylko pytam ... (2016-07-27 20:21) Odpowiedz 415

  POLSKO ... w czym żeś TY i komu zawinią, ze musisz cierpieć ... za FARYZEUSZY z PIS

 • Rozpisać referendum w sprawie wyjścia z UE(2016-07-28 12:44) Odpowiedz 31

  UE z tą jej zakichaną lewacką komisją - to ja olewam.

 • a tojakwytlumaczą(2016-07-28 12:47) Odpowiedz 30

  Tylko poniżej opiszę (Komu faktycznie się chce czytać , aż co niewiarygodne 9 przykładów) w jednej Ustawie POdmostowej złamania Konstytucji RP, oraz jak to działanie uzasadnił Sędzia TK i następnie Tusk . -Dlaczego tego nie chcieli widzieć w Trybunale jak orzekali?: Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;: 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1999, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedn rozporządz zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na rok 1999 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej mieli często mniej lat pracy w tych warunkach (gdyż wielu młodszych miało już 17)(co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać , RPO już się ze mną zgodził i wystąpił o zmianę zapisu, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRLu nagminny powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku... 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUSie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r bez zagwarantowania Im prawa do emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy POdatek”” …....Na to wszystko Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis co tez klepnęły Trybunalskie Wykształciuchy jeszcze dwa lata do wieku emerytalnego

 • kitor(2016-08-01 04:06) Odpowiedz 10

  Niech sie zajma problemem Trybunału w Luxemburgu i Sułtanem TURECKIM. Rudy po cichaczu z Vincentym działaja.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama