statystyki

Podwyżki dla rządu Szydło. PiS: Wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie uzależnione od sytuacji gospodarczej

19.07.2016, 11:41; Aktualizacja: 19.07.2016, 12:57
Wynagrodzenie ma zostać powiązane ze wskaźnikami takimi jak: wzrost PKB, wskaźnik Giniego, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej i minimalne wynagrodzenie.

Wynagrodzenie ma zostać powiązane ze wskaźnikami takimi jak: wzrost PKB, wskaźnik Giniego, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej i minimalne wynagrodzenie.źródło: Materiały Prasowe

Wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, m.in. premiera, ministrów, wiceministrów, będą uzależnione od sytuacji gospodarczej; w czasie koniunktury będą oni zarabiać więcej, a podczas kryzysu mniej - to założenie projektu złożonego w Sejmie przez PiS.

Reklama


Reklama


Projektowane rozwiązanie dotyczyć ma także m.in. posłów i senatorów.

Poseł PiS Łukasz Schreiber prezentując we wtorek projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, podkreślił, że to nie jest "ustawa o podwyżkach dla ministrów", ani "ustawa o podwyżkach w administracji rządowej".

Przyznał jednocześnie, że w obecnej sytuacji gospodarczej wprowadzenie proponowanych przez PiS rozwiązań oznacza kilkutysięczne podwyżki dla premier Beaty Szydło i ministrów.

"Chcemy zaproponować nowatorski pomysł, by te wynagrodzenia zależały od czterech czynników: od wzrostu PKB, od współczynnika Giniego, od minimalnego wynagrodzenia w kraju i od średniego wynagrodzenia w kraju" - podkreślił Schreiber. Zaznaczył, że podobny mechanizm się stosuje w przypadku menadżerów spółek, których uposażenie jest uzależnione od wyników ich firmy.

"Jeżeli sytuacja gospodarcza jest lepsza, to rządzący politycy będą mieli wyższe uposażenia, jeżeli będzie się Polakom żyło gorzej, jeżeli PKB spadnie poniżej 2 proc., to prezydent, czy ministrowie będą zarabiali mniejsze pieniądze" - powiedział poseł PiS.

Jednocześnie Schreiber zaznaczył, że od 2008 roku nie było znaczących podwyżek w administracji rządowej. Podkreślił, że obecnie często ministrowie i wiceministrowie zarabiają dużo mniej od dyrektorów departamentów w ministerstwach, którymi zarządzają. Nazwał tę sytuację "patologiczną".

Poseł PiS zapowiedział, że projekt ma też m.in. wprowadzić wynagrodzenie dla małżonki prezydenta (lub małżonka, gdyby w przyszłości prezydentem była kobieta) - miałoby ono wynosić 55 proc. wynagrodzenia przysługującego prezydentowi. Schreiber podkreślił, że pierwszej damie - która na czas kadencji prezydenckiej rezygnuje z jakiegokolwiek zatrudnienia - a która wykonuje ciężką pracę, należy się wynagrodzenie.

Wskazał też, że projekt reguluje uposażenie byłych prezydentów i ich małżonek. Byłemu prezydentowi ma przysługiwać dożywotnio miesięczne uposażenie w wysokości 75 proc. kwoty wynagrodzenia urzędującego prezydenta.

Schreiber był pytany o to ile będzie budżet państwa kosztować wprowadzenie proponowanych przez PiS rozwiązań stwierdził, że będzie to około dwudziestu, dwudziestu kilku milionów złotych rocznie przy obecnych wskaźnikach gospodarczych. Poseł PiS powiedział też, że przed zgłoszeniem projektu rząd zaoszczędził w spółkach Skarbu Państwa 60 mln zł. "To udało się zrobić i dopiero potem wprowadziliśmy te rozwiązania" - powiedział.

Poseł PiS nie wykluczył zmian nad szczegółowymi rozwiązaniami podczas prac nad projektem w Sejmie.

Schreiber pytany był też kiedy projekt może być przyjęty, i czy przewidziane są "ekspresowe" prace, bo w projekcie zapisano, że nowelizacja miałaby wejść w życie 1 września 2016 r., a obecne posiedzenie Sejmu, które rozpoczęło się we wtorek, jest ostatnie przed wakacjami parlamentarnymi.

"To leży w gestii marszałka Sejmu, Konwentu Seniorów. Nic nie wiem, żebyśmy zamierzali coś robić w ekspresowym tempie (...)Możemy sobie wyobrazić, że będzie jeszcze posiedzenie Sejmu w wakacje" - powiedział poseł PiS.

Zgodnie z projektem wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe składa się z wynagrodzenia zasadniczego będącego dwukrotnością sumy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku budżetowym oraz minimalnego wynagrodzenia w danym roku budżetowym, a także dodatku funkcyjnego.

Wynagrodzenie ma zostać powiązane ze wskaźnikami takimi jak: wzrost PKB, wskaźnik Giniego (który używany jest przede wszystkim do pomiaru nierównomiernego rozkładu dóbr, a szczególnie nierównomiernego rozkładu dochodu np. gospodarstw domowych), przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej i minimalne wynagrodzenie.

Projekt zakłada, że wysokość wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe obliczać będzie prezes Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 10 marca danego roku i ogłaszał w Monitorze Polskim. Będzie ona obowiązywać od 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca roku następnego.

"W okresach dobrej koniunktury gospodarczej, kiedy dochody budżetowe rosną, zwiększają się także wynagrodzenia, natomiast kiedy dynamika wzrostu gospodarczego słabnie, wynagrodzenia takich osób także są obniżane. Dodatkowo przedstawiciele najwyższych władz są motywowani do podejmowania działań służących stałej poprawie dobrostanu społecznego i zmniejszaniu nierówności w dochodach społeczeństwa" - czytamy w uzasadnieniu.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Tylko ...(2016-07-19 13:18) Odpowiedz 181

  .... renciści i emeryci niech grzebią po śmietnikach i szukają współczynnika Giniego.

 • sinner(2016-07-19 13:53) Odpowiedz 151

  niech uzależnią swoje wynagrodzenia od poziomu deficytu budżetowego. Pompowanie PKB na kredytach to nie jest sztuka.

 • roman(2016-07-19 15:19) Odpowiedz 111

  dlaczego zgraja kolesi ma dostać tak wysokie podwyżki skoro emeryci dostali pi 5,60 zł??? słuzba narodowi powinna byc za najniższa krajową brutto !!! senat prezydent i 260 posłów zlikwidowac a pieniadze na oddluzenie szpitali

 • sedno(2016-07-19 16:21) Odpowiedz 101

  I oto w tym wszystkim przecież chodziło ...

 • suweren(2016-07-19 15:19) Odpowiedz 101

  miejsce złodziei jest w więzieniu

 • cozakłam(2016-07-20 00:13) Odpowiedz 62

  a emerytom wg jakiego wskaźnika naliczacie 2 zl podwyżki emerytury , nie wstyd wam , deficyt rośnie , a tu taką kasę sobie przyznają, , jeszcze niedawno twierdzili, że państwo w ruinie

 • gosc(2016-07-20 12:29) Odpowiedz 31

  "że pensje będą malały jeśli państwu wiedzie się gorzej, a rosły jeszcze bardziej jak będzie lepiej" Podobnie może być jak z tym koniem którego nie udało się oduczyć jedzenia . Siedem dni pracował ciężko , a w ósmym dniu koń zdechł. Mógł jeszcze jeden dzień wytrzymać.

 • cozakłam(2016-07-20 00:13) Odpowiedz 31

  a emerytom wg jakiego wskaźnika naliczacie 2 zl podwyżki emerytury , nie wstyd wam , deficyt rośnie , a tu taką kasę sobie przyznają, , jeszcze niedawno twierdzili, że państwo w ruinie

 • gv(2016-07-19 21:24) Odpowiedz 35

  przypomina to pelo po koryto a w warszawie niejaka gromkiewicz po myje po koryto

 • pixelek(2016-07-20 04:55) Odpowiedz 26

  @roman a mnie emerytów nie żal. Większość z nich głosowała na PiS - więc pretensje do siebie panie i panowie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • StAAbrA(2016-07-19 16:34) Odpowiedz 20

  G. prawda .

 • Gość(2016-07-20 08:17) Odpowiedz 13

  Bardzo interesujące sformułowanie pani Szydło, które segreguje kraj na osoby lepsze i gorsze. Co więcej nieudolne przykrycie faktu podwyżek poprzez wspomnienie, że pensje będą malały jeśli państwu wiedzie się gorzej, a rosły jeszcze bardziej jak będzie lepiej. Idę o zakład, że nawet jak sytuacja się pogorszy to będą to kwoty większe niż dotychczasowe, bo formuła obliczeniowa jest niejasna i wolna do interpretacji, bowiem na jakiej podstawie będą wyliczane każde z niewiadomych tego równania nie sprecyzowano, a różnica między oficjalnymi, a nieoficjalnymi kwotami wynagrodzenia jest znaczna. Ciekawy komentarz zobaczyłem na innej stronie - "Nowe świnki dobrały się do koryta i teraz nikogo już nie dopuszczą póki bezdenne brzuchy się nie wypełnią."

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama