statystyki

Prezesi podzielą pracę na nowo

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 06:45

Rzecznicy prasowi sądów oraz sędziowie wchodzący w skład Krajowej Rady Sądownictwa będą pracować więcej.

Reklama


Obowiązujący od początku roku regulamin urzędowania sądów (Dz.U. z 2015 r. poz. 925) wprowadził sporo zamieszania. Jak się bowiem okazało, niektóre rozwiązania w nim zawarte nie zdały w praktyce egzaminu. O potrzebie korekt mówili prezesi sądów, stowarzyszenia sędziowskie oraz Krajowa Rada Sądownictwa. Nowa wersja regulaminu, która wchodzi w życie już w najbliższy piątek, częściowo na te apele odpowiada.

Rozkład pracy

Zgodnie z nowymi regulacjami prezesi sądów będą musieli na nowo podzielić pracę w swoich sądach. Minister sprawiedliwości postanowił bowiem wprowadzić korekty w zasadach mówiących o tym, jaki procent wpływających do danego wydziału spraw ma przypadać na jednego sędziego (patrz: grafika). Tutaj największe zmiany dotyczą tych sędziów, którzy pełnią funkcje rzeczników prasowych, a także tych, którzy są członkami Krajowej Rady Sądownictwa.

Ci pierwsi według starych zasad otrzymywali jedynie 50 proc. udziału. Teraz ich obciążenie pracą ma być znacznie większe. Przeciwko takiej zmianie od początku protestowało środowisko. Padały argumenty, że podwyższenie rzecznikom prasowym pensum orzeczniczego do 90 proc. spowoduje, że będą oni zaniedbywać kontakty z prasą. Resort częściowo wziął te głosy pod uwagę, gdyż zgodnie z najnowszą wersją regulaminu na łagodniejsze traktowanie, jeżeli chodzi o obłożenie pracą, mogą liczyć ci z rzeczników, którzy pełnią funkcje w większych sądach. Oni będą otrzymywać przydział w wysokości co najmniej 75 proc. wpływających spraw. Natomiast ci z mniejszych jednostek będą musieli pogodzić się z tym, że ich pensum już od piątku wynosić będzie co najmniej 90 proc.

– Każdy krok w kierunku zmniejszenia obciążenia pracą rzeczników prasowych należy docenić. Społeczeństwo bowiem oczekuje, że informacje będą do niego docierały szybko. A zainteresowanie sądami jest coraz większe – mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane