statystyki

Postępowania dyscyplinarne z poszanowaniem standardów rzetelnego procesu

autor: Dominika Bychawska-Siniarska28.06.2016, 09:37; Aktualizacja: 28.06.2016, 10:46

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Warto, by na wyrok ETPC w sprawie portugalskich sędziów szczególną uwagę zwróciły polskie władze.

Wobec trzech portugalskich sędziów zostały wszczęte postępowania dyscyplinarne. Pierwszy z nich miał obrazić telefonicznie (wyzywając od kłamców), pracownika magistratu, który przeprowadzał w jego sądzie wizytację. Rzecznik dyscyplinarny zażądał kary w wysokości 20 stawek dziennych, do czego przychyliła się rada sądownictwa, uznając, że sędzia swoim zachowaniem sprzeniewierzył się zasadom godności zawodowej. Kolejne kary (100, a następnie 180 dni zawieszenia zawodowego) zostały nałożone na sędziego w związku z nakłanianiem świadków do składania fałszywych zeznań oraz z próbą przekonania rzecznika dyscyplinarnego, by odstąpił od postępowania. Sąd Najwyższy, do którego odwołał się obwiniony, utrzymał w mocy wszystkie decyzje rady, podkreślając przy tym, że nie ma kompetencji do ponownego przeanalizowania okoliczności sprawy.

Na dwóch pozostałych sędziów zostały z kolei nałożone sankcje finansowe za niedopełnienie obowiązków służbowych oraz nielojalność wobec pracodawcy, przejawiające się zbyt małym zaangażowaniem w pracę. Również w ich przypadku Sąd Najwyższy utrzymał decyzję rady sądownictwa.

Pierwszy sędzia, Ramos Nunes de Carvalho e Sá, poskarżył się do ETPC na naruszenie prawa do rzetelnego postępowania, wskazując, że uprawnienia Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych są ograniczone, postępowanie w jego sprawie nie było publiczne oraz że nie dysponował wystarczającą ilością informacji, żeby przygotować obronę (skargi nr 55391/13, 57728/13 i 74041/13). Dwóch pozostałych sędziów, Tato Marinho Dos Santos Costa Alves Dos Santos i Figueiredo, powołało się na brak skutecznego środka odwoławczego do niezależnego organu sądowniczego (skargi nr 9023/13 i 78077/13). Wszyscy wskazywali na brak niezależności i niezawisłości organów, które wydały decyzje w ich sprawach. W szczególności wysuwali obiekcje co do składu rady sądownictwa, w której zasiadało zbyt mało sędziów.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane