statystyki

Proces karny nie będzie fair

autor: Ewa Ivanova22.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 22.06.2016, 06:43

Ci, którzy nie zasiadają dziś na ławie oskarżonych w głośnych sprawach, cieszą się przedwcześnie. Prokuratura będzie mogła wkrótce weryfikować decyzje procesowe wydane w czasach poprzedniego kierownictwa.

W toczących się procesach karnych oskarżyciel będzie mógł wnioskować o zwrot sprawy do uzupełnienia, np. gdy „zachodzi konieczność przeprowadzenia innych czynności mających na celu wyjaśnienie okoliczności sprawy”. Co istotne: sąd będzie związany tym wnioskiem. Taka z pozoru drobna zmiana znalazła się wśród przepisów przejściowych w tzw. pakiecie jawnościowym, a więc nowelizacji kodeksu postępowania karnego autorstwa posłów PiS. Nowela czeka już tylko na podpis prezydenta, a wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Przepis wytrych

Artykuł 5 noweli przewiduje, że jeśli w sprawach, w których przed dniem wejścia jej w życie skierowano do sądu akt oskarżenia (lub wniosek o wydanie wyroku skazującego, o warunkowe umorzenie postępowania lub o umorzenie postępowania przygotowawczego), ujawniły się istotne okoliczności, konieczność poszukiwania dowodów lub zachodzi konieczność przeprowadzenia innych czynności mających na celu wyjaśnienie okoliczności sprawy – sąd na wniosek prokuratora przekazuje mu sprawę w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia. Przekazuje – czyli musi przekazać. Prokurator może wtedy złożyć nowy akt oskarżenia lub podtrzymać poprzedni (nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia przekazania sprawy).

Jak posłowie PiS tłumaczą nową regulację? Mało przekonująco. W uzasadnieniu wskazują, że ów incydentalny przepis pojawił się, bo nowela wprowadza jednocześnie możliwość interwencji w procesach organizacji społecznych oraz zmiany w zakresie uchylenia tajemnicy lekarskiej. A to może oznaczać konieczność poszukiwania nowych dowodów. Tyle że Sąd Najwyższy w swojej opinii nie daje wiary takiemu tłumaczeniu, bo zakres zmiany jest szerszy i może dotyczyć wszystkich trwających postępowań.

– To jest pakiet zmian, który w sposób nieuprawniony i niekonstytucyjny daje prokuratorowi władzę nad sądem – ocenia Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane