Proces informatyzacji polskiego sądownictwa dopiero się rozpoczyna - zadeklarował wczoraj minister sprawiedliwości podczas pierwszego z cyklu spotkań pt. Nowoczesny sąd, które organizuje Gazeta Prawna we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Wprowadzenie elektronicznego postępowania upominawczego do kodeksu postępowania cywilnego ma być pierwszym krokiem do informatyzowania innych obszarów postępowań.

- Jestem otwarty na nowe pomysły. Jeśli się pojawią, będziemy je realizować w miarę możliwości budżetowych - mówił Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości.

Resort sprawiedliwości chce unowocześnić polski wymiar sprawiedliwości i ułatwić obywatelom dostęp do sądów.

- Być może jeszcze w tym roku uda się wprowadzić dostęp do ksiąg wieczystych on-line dla notariuszy - poinformował Zbigniew Ćwiąkalski.

- Kiedy przepisy wejdą w życie, Polska będzie szóstym krajem w Europie, w którym będzie działał e-sąd - mówił Zbigniew Ćwiąkalski.

Projekt nowelizujący kodeks postępowania cywilnego, który wprowadza elektroniczne postępowanie upominawcze, jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Drugie jego czytanie odbędzie się na pierwszym grudniowym posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do spraw Zmian w Kodyfikacjach. Ministerstwo liczy, że dzięki tym zmianom sądy zostaną odciążone.

- W Polsce co roku rozpatrywanych jest około miliona spraw w tradycyjnym postępowaniu upominawczym. Liczymy, że co najmniej 300-400 tys. takich spraw można będzie prowadzić w postępowaniu elektronicznym - oceniał Zbigniew Ćwiąkalski.