statystyki

Na szczycie NATO i podczas ŚDM ma być bezpiecznie, choć ustawa wejdzie w ostatniej chwili

autor: Zofia Jóźwiak17.06.2016, 07:44; Aktualizacja: 17.06.2016, 08:38
Aby zapobiec zagrożeniom, przepisy powinny wejść w życie trochę wcześniej

Aby zapobiec zagrożeniom, przepisy powinny wejść w życie trochę wcześniejźródło: ShutterStock

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i szczyt NATO w Warszawie spędzają sen z powiek zaangażowanym w ich przygotowanie służbom i samorządowcom. To nie tylko wielkie imprezy, w których bierze udział olbrzymia liczba uczestników i najważniejsze światowe osobistości. To przede wszystkim imprezy, które mogą się znaleźć w kręgu zainteresowań ugrupowań terrorystycznych.

Reklama


Reklama


Nic więc dziwnego, że rząd zdecydował się zaostrzyć przepisy antyterrorystyczne, ba, przygotować w tym celu specjalną ustawę antyterrorystyczną. Dziwi raczej to, że jest ona znowu przygotowywana na ostatnią chwilę. Sejm przyjął regulacje w miniony piątek. W dniu zamykania numeru pochylił się nad nią Senat. Posiedzenie połączonych komisji wniosło o przyjecie ustawy bez poprawek a mniejszość o odrzucenie ustawy. Potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta i publikacja w Dzienniku Ustaw. No i ustawa ma tygodniowe vacatio legis. Dopiero potem służby będą mogły z tych regulacji korzystać. A szczyt NATO rozpoczyna się 8 lipca.

Aby zapobiec zagrożeniom, przepisy powinny wejść w życie trochę wcześniej. Tak, by dobrze znali je i umieli z nich korzystać nie tylko ustawodawcy, lecz przede wszystkim bezpośrednio stykający się z problemami funkcjonariusze, urzędnicy czy przedsiębiorcy. Jednak w praktyce szanse na to są już niewielkie. Wszak mamy dziś 17 czerwca.

Jakub Styczyński <a href=mailto:jakub.styczynski@infor.pl>jakub.styczynski@infor.pl</a>

Jakub Styczyński jakub.styczynski@infor.pl

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie może też dziwić reakcja organizacji pozarządowych, które zauważają zupełnie inne zagrożenia – nie terroryzmem, lecz ograniczaniem naszych swobód. Zwłaszcza że wielkie imprezy miną, a przepisy zostaną i będą pokusą do ich stosowania przez polityków w celach dalekich od zwalczania terroryzmu.

Patryk Słowik <a href=mailto:patryk.slowik@infor.pl>patryk.slowik@infor.pl</a>

Patryk Słowik patryk.slowik@infor.pl

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czy na wielkich wydarzeniach będzie więc bezpiecznie? Wiele wskazuje na to, że służby i samorządy robią wszystko, by tak się stało. Służby wojewody małopolskiego mają już np. dokładnie wyliczone, ilu policjantów, strażaków czy medyków będzie chroniło Światowe Dni Młodzieży. Wiadomo już także, jakim sprzętem będą się posługiwać i w jaki sposób kontaktować. A straż pożarna nie ograniczy się do zabezpieczania największych skupisk wiernych, będzie czuwała także nad mniejszymi skupieniami modlitewnymi w całym kraju. Uaktywni się także Straż Graniczna, posterunki będą bowiem także na naszych granicach wewnętrznych.

Paweł Sikora <a href=mailto:pawel.sikora4@infor.pl>pawel.sikora4@infor.pl</a>

Paweł Sikora pawel.sikora4@infor.pl

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Samorządy wprawdzie odżegnują się od odpowiedzialności za bezpośrednie zabezpieczanie imprez, ale też wykonują lub już wykonały ogrom pracy – np. w kwestii zaopatrzenia w wodę, budowy mostów czy dostosowania lokalnego transportu do nadzwyczajnych sytuacji i potrzeb. W sumie – jeśli wszystko zagra – nie powinniśmy mieć się czego wstydzić. Przeciwnie – może to być szansa na promocję całego kraju i wielu miejscowości oraz czerpanie zysków z organizacji takich przedsięwzięć w przyszłości. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Raptus(2016-06-17 20:33) Odpowiedz 00

    A po zakończeniu szczytu NATO i ŚDM ustawa antyterrorystyczna zakończy żywot...? jakoś nic o tym nie piszą...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama