statystyki

Bez dziecka, za to z 500 plus

autor: Anna Krzyżanowska16.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 16.06.2016, 07:03

Z rządowego programu wsparcia korzystać mogą również ci, którym odebrano dzieci. Nikt bowiem nie weryfikuje, czy składający wniosek nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Posłankę Małgorzatę Niemczyk (PO) zaniepokoiły doniesienia o nieoczekiwanym skutku rządowego programu 500+: nagłym zainteresowaniu osób pozbawionych praw rodzicielskich – również takich, które latami nie interesowały się dziećmi – tym, by latorośle wróciły do domu. Posłanka ostrzega, że takie przypadki wyrządzą szkodę małoletnim, których biologiczni rodzice „zaczną nagle kochać przez pryzmat pieniądza”. Zapytała więc w interpelacji m.in. o to, ile już złożono wniosków o przywrócenie praw rodzicielskich (patrz: ramka) oraz w jaki sposób przyjmujący wnioski o 500+ weryfikują to, czy dany rodzic nie ma np. odebranych praw rodzicielskich.

Państwo ufa

– Regulacje nie nakładają na rodzica ubiegającego się o świadczenie wychowawcze obowiązku udowadniania, w postaci zaświadczeń, oświadczeń, czy innych dokumentów, braku pozbawienia ich władzy rodzicielskiej – przyznaje wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Warchoł. Dzieje się tak – jak tłumaczy w odwiedzi na interpelację – gdyż ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195 – dalej u.p.p.w.d.) opiera się na zasadzie zaufania państwa do obywateli. Zaznacza jednak, że czasami właściwe organy przyznające świadczenia rodzinne z urzędu mają wiedzę o sytuacji prawnej danej rodziny, np. z uwagi na fakt, że jest już objęta różnymi systemami wsparcia. Przypomina też, że zgodnie z ustawą rodzic może ubiegać się o 500 zł wyłącznie na dziecko należące do rodziny. A jej członkowie wskazywani są we wniosku o 500+. – We wniosku zawarte jest także oświadczenie, że wnioskodawca podał w nim prawdziwe dane, tj. w szczególności że dane dziecko, na które ubiega się o świadczenie wychowawcze, pozostaje na jego utrzymaniu i wspólnie z nim zamieszkuje, i oświadczenie, że jest świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia w zakresie podanych danych – podkreśla wiceminister.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane