statystyki

Ojciec sędziego zmarł po artykule w "GPC"? Sędziowie piszą do Ziobry

30.05.2016, 17:16; Aktualizacja: 30.05.2016, 17:45
sędzia

"Takie działania wpisują się w utrzymujący się od dłuższego czasu ogólny klimat niczym nieuzasadnionego deprecjonowania pozycji ustrojowej sądów" - podsumowują sędziowie. źródło: ShutterStock

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie napisali list do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w którym piszą, że w obliczu coraz częstszych ataków na wymiar sprawiedliwości, oczekują wsparcia i reakcji ze strony władz.

Reklama


Reklama


Sędziowie piszą, że w reakcji na artykuł "Sędzia resortowego pochodzenia", który ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie" na zawał serca zmarł, niezwiązany z wymiarem sprawiedliwości, Czesław Sterkowicz. Jest to ojciec sędziego SO Andrzeja Sterkowicza, którego zlustrowano na łamach gazety. Autor artykułu twierdzi, że Sterkowicz jest „resortowego pochodzenia”, bo jego ojciec miał mieć związki z peerelowskimi specsłużbami.

"Środowisko sędziowskie jest zaniepokojone powtarzającymi się personalnymi atakami a sędziów oraz ich rodziny , które od pewnego czasu pojawiają się zarówno w mediach jak i wystąpieniach polityków" - czytamy w liście. Sędziowie twierdzą, że takie działania są podejmowane przez podmioty będące stronami w postępowaniach sądowych, a "zatem z jednoznacznym zamiarem instrumentalnego wywarcia wpływu na wynik postępowań".

"Takie działania wpisują się w utrzymujący się od dłuższego czasu ogólny klimat niczym nieuzasadnionego deprecjonowania pozycji ustrojowej sądów" - podsumowują sędziowie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • StAAbrA(2016-05-30 19:31) Odpowiedz 3529

    PO artykułach , pardon , orzeczeniach łańcuchowych przebierańców kilkaset tysięcy Polaków zmarło , a kilka milionów zmarło przedwcześnie . O kilkudziesięciu milionach "dłużników" nie wspomnę . O dziesiątkach tysięcy bezdomnych też .

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Niemiec(2016-05-30 20:31) Odpowiedz 2819

    Twórcy III Rzeszy też pod koniec II wojny światowej bardzo się bali i odnotowano wśród nich wysoki współczynnik śmiertelności

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Ja się pytam ...(2016-05-30 21:13) Odpowiedz 2218

    Ciekawe, kiedy ... SWIRY LUSTRACYJNE z "GPC" zlustrują niejakiego S. Piotrowicza z PIS byłego prokuratora oskarżyciela PRL w STANIE WOJENNYM ... NEOFITĘ rodem z PZPR ???. ...No cóż, stare porzekadło ma swoje zastosowanie ... "PUNKT WIDZENIA, ZALEZY OD PUNKTU SIEDZENIA".

  • eme(2016-05-31 08:08) Odpowiedz 122

    Większej bzdury dawno nie czytałem! niech udowodnią związek przyczynowo-skutkowy.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Rafał(2016-05-30 20:55) Odpowiedz 1217

    do StAAbrA: Żenada!

  • RADA ... pisać najlepiej na BERDYCZÓW(2016-05-30 21:03) Odpowiedz 107

    Sędziowie SO chyba zapomnieli, że min. ZIOBRO określił swój adres do korespondencji ... słynną "miejscowość korespondencyjną" ... BERDYCZÓW.

  • jorry123(2016-05-31 07:47) Odpowiedz 93

    No rzeczywiście po artykule.... co za brednie! To już w warszawskim sądzie nie mają się czymz ająć, mając jednocześnie nawiększe w kraju zaległości???

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Kazdy wiek ma swoje ... ŚREDNIOWIECZE (2016-05-30 20:48) Odpowiedz 820

    Neo-BOLSZEWICY z PIS do stosowania metod ... INKWIZYCJI ze Średniowiecza "zaprzęgli" ... nawet ŚWIRÓW politycznych i nie tylko politycznych z "GPC". ... Niektórzy nazywają Ich ... HUNWEIBINAMI neo-BOLSZEWII PIS w Polsce.

  • sasanka(2016-05-31 20:30) Odpowiedz 51

    / "Takie działania wpisują się w utrzymujący się od dłuższego czasu ogólny klimat niczym nieuzasadnionego deprecjonowania pozycji ustrojowej sądów" - podsumowują sędziowie. / --- Pozycja ustrojowa sądów to jedno, a nieskazitelność charakteru (lub brak tej nieskazitelności) u poszczególnych sędziów to drugie. Państwo Sędziowie, proszę tego nie mieszać i nie mieszać ludziom w głowach. --- Osobiście nie zauważyłam, aby deprecjonowano pozycję ustrojową sądów. Natomiast obserwuję, owszem, krytykę pod adresem niektórych sędziów. Jednakże - w mojej ocenie - krytyka ta nie jest „niczym nieuzasadniona”. Przeciwnie, obawiam się (a mam ku temu powody), że sędziów sprzeniewierzających się prawu i zasadzie uczciwości jest w krajowych sądach na tyle dużo, iż nie stanowi żadnego problemu ustawienie postępowania sądowego tak, aby zapadło orzeczenie o z góry określonej treści. --- Pomimo tego jestem za utrzymaniem wysokiej pozycji ustrojowej sądów. Jestem za szerokimi gwarancjami niezawisłości sędziowskiej. Ale jednocześnie nie zgadzam się na to, żeby władzę sędziowską (która niewątpliwie jest wielką władzą) powierzać ludziom, do których nie można mieć zaufania. Nie zgadzam się także, aby akceptować dalsze sprawowanie urzędu sędziowskiego przez osoby, które - obiektywnie rzecz biorąc - dały powody do tego, aby stracić do nich zaufanie.

  • sceptyk(2016-05-31 11:58) Odpowiedz 42

    Panie prawniku ze Szczecina. Faktycznie zmarł człowiek i niedopuszczalne są wypowiedzi, które wyrażają z tego tytułu radość i zadowolenie. Natomiast z tego co zrozumiałem syn zmarłego jest sędzią i wie jakie podjąć kroki prawne. Jeżeli było to oszczerstwo, to gazeta powinna za to odpowiedzieć prawnie. Natomiast jeśli prawda, to... obywatele mają prawo do takich informacji. To istota wolności słowa i prasy, a człowiek ten jakby nie patrzeć pełnił funkcję publiczna. Mnie za to bulwersuje co innego. Jak sędziowie, bądź co bądź prawnicy, mogą się z takimi sprawami zwracać do ministra, polityka. Czy ma zakazać prywatnej gazecie pisać? Ma zamknąć gazetę? Wysłać do niej Policję? Czy jest za to odpowiedzialny, co napisano? Czy autorzy listu nie byli tego świadomi, że to niewłaściwy adresat? Moim zdaniem to zwykła prowokacja- jak minister coś zrobi- to będzie, że rząd gwałci wolność prasy. Jak nic nie zrobi- że lekceważy sędziów i nie ujmuje się za nimi i wobec tego oni wolni są od szacunku, współpracy, a nawet subordynacji. I chyba o to chodziło.

  • prawnik - Szczecin(2016-05-31 12:49) Odpowiedz 44

    Do Sceptyk - po pierwsze wolność słowa ma swoje granice, i jak widać uzasadnione, a po wtóre, pisanie o życiu rodzinnym sędziego czy innego urzędnika, jest niedopuszczalne. Rozłączmy kwestie urzędowe, życie publiczne, polityczne, od kwestii rodzinnych i członków rodziny. Minister Sprawiedliwości może reagować na niewłaściwe zachowania, w tym gazet, mediów w ogólności, gdyż reprezentuje wymiar sprawiedliwości i zatrudnionych w nim pracowników. Zupełnie inna kwestią są środki prawne, dostępne sędziemu. Tylko pytam się, kto zwróci życie? Kto odpowie za zszarpane nerwy i nieprzespane w związku z głupimi wpisami internautów, którzy sugerują niewybredne rzeczy? Kto odpowie za nagonkę wywołana artykułem prasowym?

  • prawnik - Szczecin(2016-05-31 08:04) Odpowiedz 411

    Ludzie piszący o "bandzie w togach" - żal mi was i naprawdę nie zazdroszczę tego waszego jadu, nienawiści do innych, szukania winnych, zawsze poza sobą, za swoje błędy życiowe. Żal mi ludzi, którzy przelewają swoje frustracje i złość na innych, w ramach publicznego forum. Ogarnijcie się. Artykuł jest o tym, iż nie można bezkarnie pisać, bo ktoś może to tak przeżyć, że umrze. Trochę więcej empatii. Ludzie, naprawdę , trochę mniej tej złości na świat.

  • Pobozny(2016-05-31 06:10) Odpowiedz 19

    Kariera panstwowa w katolickiej Polsce to loteria a 28 lat III RP to namacalny dowod.Trwaly jest tylko PIS i Maciarewicz

  • x(2016-05-31 15:13) Odpowiedz 12

    Kaczyński też jest resortowego pochodzenia - czyli jeden może być i go znszczą a drugiego na rękach noszą jak Boga? Cała Polska w tym jest , załgana do granic.