statystyki

Sędzia Jędrzejewski włączony do składu orzekającego TK

29.04.2016, 10:40; Aktualizacja: 29.04.2016, 10:52
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Zbigniew Jędrzejewski

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Zbigniew Jędrzejewski źródło: PAP

Sędzia Zbigniew Jędrzejewski został włączony do składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego - wynika z informacji na stronie TK. Został on wybrany przez Sejm w miejsce Mirosława Granata, którego kadencja dobiegła końca; w czwartek ślubowanie od nowego sędziego TK przyjął prezydent.

Reklama


Reklama


Według informacji na stronie TK, skład orzekający Trybunału liczy obecnie 12 osób. Poza sędzią Jędrzejewskim jest to prezes TK Andrzej Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat oraz: Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Marek Zubik, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Andrzej Wróbel, Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski i Julia Przyłębska.

Status sześciu innych sędziów - jak wskazano - "wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2015 r." ws. ustawy o Trybunale. Jak czytamy na stronie TK, trzech sędziów wybranych w październiku zeszłego roku przez poprzedni Sejm - Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak - "oczekuje na złożenie ślubowania", natomiast trzech wybranych w grudniu - Henryk Cioch, Lech Morawski i Mariusz Muszyński - "oczekuje na podjęcie obowiązków sędziowskich".

Sędzia Jędrzejewski zastąpił w TK sędziego Granata, którego kadencja zakończyła się w środę. Dziewięcioletnia kadencja Jędrzejewskiego zakończy się 28 kwietnia 2025 r.

"Cieszę się, że dziś mogę od pana sędziego odebrać ślubowanie, cieszę, bo oznacza ono, że Trybunał Konstytucyjny składa się w tym momencie - tak jak przewiduje to konstytucja, znowu z 15 sędziów" - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości ślubowania nowego sędziego w Pałacu Prezydenckim, zwracając się do Jędrzejewskiego. Dodał, że w osobie Jędrzejewskiego "emanuje wola Sejmu co do wyboru sędziego TK, a poprzez wolę Sejmu, także wola suwerena".

Jak podkreślił prezydent, uzupełnieniem wyboru na sędziego TK jest złożenie ślubowania przed prezydentem. "Akt ten ma charakter nie tylko ustawowy, ale ma charakter istotnie symboliczny, albowiem to prezydent RP jest najwyższym przedstawicielem polskiego państwa, a zarazem jest gwarantem ciągłości władzy państwowej" - mówił Duda.

Od kilku miesięcy trwa kryzys wokół TK, który od końca listopada do początku kwietnia nie wydawał innych orzeczeń niż związanych ze sprawami TK. 3 grudnia zeszłego roku TK orzekł o niekonstytucyjności przepisu ustawy o TK, w zakresie w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Tym samym TK uznał, że wybór pozostałej trójki - Hausera, Jakubeckiego i Ślebzaka - był zgodny z konstytucją. Prezydent nie odebrał od tych trzech osób ślubowania.

TK nie wyznaczał do kwietnia terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS. 9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza konstytucję. Według rządu, nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany - podobnie jak kolejne - wydawane z pominięciem grudniowej noweli.

Nowela określa m.in. pełny skład TK jako co najmniej 13-osobowy i wprowadza zasadę rozpatrywania spraw według kolejności wpływu. Zdania odrębne 9 marca złożyli sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, według których TK powinien orzekać w składzie 15 sędziów i działać według przepisów nowelizacji. Po zbadaniu tej nowelizacji TK wydaje kolejne wyroki - dotychczas wydał ich pięć. Na maj zaplanowane jest ogłoszenie dwóch kolejnych orzeczeń.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • POdROZWAGĘ(2016-04-29 11:05) Odpowiedz 4347

  ….a na cóż Nam Trybunalskie ? Jedna Ustawa i 7 rażąco naruszonych zapisów Konstytucyjnych-- nie widzieli czy nie chcieli widzieć..... Ustawa o Emeryturach POdmostowych: Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656: wymieniam….. 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie 9 lat pracy zaliczanych do tych warunków.….2....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na rok 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej mieli mniej lat pracy w tych warunkach (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) ...3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4 ..zapomnieli dodać , RPO już się ze mną zgodził i wystąpił o zmianę zapisu, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRLu nagminny powinien być na odmianę doliczany?...... -dziwne sprawiedliwość -prawda, ...5.... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy ) (też się kłania Konstytucja.!....)...6.... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przed emerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku...7... . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUSie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni.

  Pokaż odpowiedzi (4)
 • Skrzywdzeni(2016-04-30 09:44) Odpowiedz 1417

  Do Sędziów Trybunału którzy orzekali w sprawie Ustawy POdmostowej: ---..Który skrzywdziłaś człowieka prostego Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, Gromadę błaznów koło siebie mając Na pomieszanie dobrego i złego, Choćby przed tobą wszyscy się skłonili Cnotę i mądrość tobie przypisując, Złote medale na twoją cześć kując, Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli, Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta Możesz go zabić - narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy. Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta. Cz. Miłos --Uzasadnienie Sądu „ jak i cele reformy emerytalnej (m.in. ujednolicanie wieku emerytalnego) oraz dokumentacja procesu legislacyjnego dowodzą, że emerytury pomostowe miały być rozwiązaniem przejściowym. ..Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały w innym "otoczeniu prawnym"...... Czyli Sędzia który to wymyślił, doszedł do wniosku ,że Jemu też nikt nie gwarantował100letniego życia!!!--także o tym, że ludzie mieli wiedzieć iż jest to przejściowe przeczytał w gwiazdach lub coś gorzej no bo skąd do kur... nędzy obywatele mieli drogi Panie Sędzio wiedzieć że na starość większosć z Nich z tak zatrudnionych będzie musiała zamiast na emeryturę chodzić po śmietnikach (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Stworzyliście w Polsce PO

 • Inspektor Pracy(2016-05-01 11:07) Odpowiedz 34

  Zbliża się Święto Konstytucji a Ja niestety stwierdzam, w Polsce nie ma Konstytucji gdyż mamy Oligarchie Konstytucyjnych Wykształciuchów którzy dbają jedynie o własne Status/Qwo. Potrafią na życzenie ,wszystko ukraść ,roztrwonić, zinterpretować tak aby nawet wstecznie pozbawić ludzi przysługujących Im ciężką pracą praw praw. Przykładem niech będzie wsteczna zmiana Ustawy o Emeryturach Podmostowych czy o Ogólnym wieku Emerytalnym albo o dziedziczonych składkach który nie są Wasze. Super ciekawe Wyjaśnienia PO Sędziego w uzasadnieniu: „ jak i cele reformy emerytalnej (m.in. ujednolicanie wieku emerytalnego) oraz dokumentacja procesu legislacyjnego dowodzą, że emerytury pomostowe miały być rozwiązaniem przejściowym. --Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały w innym "otoczeniu prawnym".....Słusznie pseudo sędzio ale dodam więcej, nie tylko funkcjonowały : One także Pracowały w Innym Otoczeniu Prawnym , pracowały w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy od 15 r zycia , często w soboty ,święta, w tygodniu za PRLu ponad-ustawowo bez dni zamiennie wolnych (znam takich co mają nadpracowane nawet 1000 dni /nie godzin w tych ponad-ustawowych czasach (przyjżyj się art 12 tej Ustawy) a Ty Ich wstecznie pomogłeś okraść tylko dlatego, że pomimo iz Oni mieli do 1998r więcej niż 15 lat pracy w tych warunkach to nie mogli mieć gdyż byli młodsi 25 lat pracy --ale czy to Ciebie upoważniało do takiego wstrętnego POlitycznego Sędziowania/. O ogólnym wieku którym Im jeszcze dołożyli 2 lata i dziedziczonych wpłatach nie będę pisał gdyż to bardzo znana sprawa.

 • Tęczar(2016-05-01 09:43) Odpowiedz 24

  w grudniu 2016 r. odejdzie Rzepliński, na wiosnę 2017 r. - Biernat. Wtedy PO i PSL stracą większość w TK i TK zacznie normalnie działać /PiS będzie miał 8 sędziów ; obecnie ma 6 z czego trzech Andrzej nie dopuszcza do orzekania/. Nowy skład TK uporządkuje obecny syf i WIERZĘ, że samorządy i Sąd Najwyższy tak deklarujący przestrzeganie przeczeń TK - będą konsekwentnie tego przestrzegać :D

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama