statystyki

Obowiązkowa karta rowerowa dla osób bez prawa jazdy? Polacy popierają pomysł

autor: Grzegorz Osiecki19.04.2016, 07:44; Aktualizacja: 19.04.2016, 09:44
Badani są na ogół jednomyślni w sprawie rozwiązań, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów

Badani są na ogół jednomyślni w sprawie rozwiązań, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystówźródło: ShutterStock

Ponad połowa Polaków (53 proc.) mówi temu rozwiązaniu „tak”. To wynik badania przeprowadzonego przez DGP na panelu badawczym Ariadna. Przeciwnego zdania jest 32 proc. Pomysł bardziej podoba się kobietom niż mężczyznom.

Reklama


Reklama


Najwięcej przeciwników ma na wsi – blisko 40 proc. (za 37 proc.). Za to w średnich i dużych miastach za wprowadzeniem takiego obowiązku jest ok. 60 proc. mieszkańców. Ta różnica wynika ze specyfiki ruchu rowerowego w tych miejscach. W miastach rowerzyści jeżdżący poza ścieżkami rowerowymi po ulicach są niechętnie traktowani przez sporą część kierowców, a jeżdżący po chodnikach – przez pieszych. Na wsi, gdzie natężenie ruchu jest znacznie niższe, nie są postrzegani jako problem, a do tego rower jest tam jednym z głównych środków lokomocji.

Karta rowerowa większość Polaków na tak

Karta rowerowa większość Polaków na tak

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Badani są na ogół jednomyślni w sprawie rozwiązań, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów: 3/4 na pierwszym miejscu wymienia rozbudowę ścieżek rowerowych. Jak widać z rozkładu głosów według miejsc zamieszkania, brak infrastruktury rowerowej jako duży problem jest postrzegany zwłaszcza w średnich miastach (od 20 tys. do 99 tys. mieszkańców), gdzie wskazuje na to ponad 90 proc. pytanych. Na kolejnych miejscach znalazł się nakaz jazdy w kaskach dla dzieci i młodzieży, zakaz jazdy rowerzystów w szyku „towarzyskim”, czyli obok siebie, oraz wprowadzenie nakazu jazdy w kaskach także dla dorosłych. Choć Polacy pozytywnie myślą o wprowadzeniu karty rowerowej dla osób niemających prawa jazdy, to już jako metodę zwiększenia bezpieczeństwa rowerzystów postrzega to 1/3 pytanych. Bartłomiej Morzycki ze Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego jest pozytywnie zaskoczony wynikami sondażu. – One są budujące. Pokazują, że świadomość bezpieczeństwa ruchu drogowego jest coraz wyższa i ludzie nie traktują działań zwiększających bezpieczeństwo jako urzędniczych proceduralnych wymysłów, tylko widzą w tym sens – podkreśla Bartłomiej Morzycki, który popiera pomysł wprowadzenia karty rowerowej.

Niektóre z tych pomysłów zapewne wkrótce wejdą w życie. Rządowy dokument „Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego i działania podejmowane w tym zakresie” został przyjęty przez komitet stały rządu i do końca kwietnia ma być przyjęty przez Radę Ministrów i wysłany do Sejmu. Jego efektem będą rekomendacje zmian. – Wyniki sondażu pokazują, że jest potrzeba zmian regulacji dotyczących ruchu rowerowego. Ale także potrzeba działań edukacyjnych – zauważa Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Wiktor(2016-04-19 11:42) Odpowiedz 113

  Proszę pamiętać, że wprowadzenie obowiązkowych kart rowerowych byłoby niezgodne z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym, a konkretnie z akrytułem 3 ust.5:"Żadna z Umawiających się Stron nie może wymagać, aby kierujący rowerami lub motorowerami w ruchu międzynarodowym mieli prawa jazdy". Prosiłbym Dziennikarzy z Gazety Prawnej, aby zaczęli zwracać uwagę na tę kwestię. Jak wyobrażają sobie Państwo nierówne traktowanie cudzoziemców i Polaków? Dlaczego mamy wprowadzać w Polsce dokument na rower, który nigdzie w Europie nie jest wymagany. Druga kwestia, która mnie interesuje, to kwestia praw nabytych. Czy osoby, które przed wejściem w życie zmian ukończyły 18 lat, będą nadal mogły swobodnie poruszać się na rowerach? Zdrowy rozsądek mówi, że tak, ale co na to prawnicy? Czy będzie podobnie jak w przypadku prawa jazdy kategorii AM?

 • xxx(2016-04-19 09:28) Odpowiedz 82

  A co z kartami dla dorosłych motorowerzystów .Dlaczego oni nie muszą znać zasad ruchu drogowego. Skuter jest szybszym i cięższym pojazdem niż rower. Czyżby zadziałało lobby producentów skuterów. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien posiadać uprawnienia do poruszania się po drogach publicznych.

 • Asia(2016-04-19 12:46) Odpowiedz 72

  Większość rowerzystów posiada uprawnienia na jakiś pojazd, bądź to samochód, bądź traktor, więc zasady ruchu drogowego zna. To nie brak znajomości przepisów powoduje zachowania niezgodne z przepisami tylko zła organizacja ruchu i lekceważenie przepisów. Niestety takie zachowania przejawiają wszyscy uczestnicy ruchu, tak piesi jak rowerzyści i kierowcy, tyle że rowerzyści z braku swoich dróg przeszkadzają bądź to pieszym, bądź kierowcom i stali się kozłem ofiarnym na którego można wylewać swoje frustracie.

 • czytelnik(2016-04-20 08:06) Odpowiedz 41

  A może jeszcze wprowadzić jakąś kartę do poruszających się pieszo i egzamin co 5 lat ze znajomości poruszania się na chodnikach poronione pomysły

 • a(2016-04-20 04:25) Odpowiedz 30

  A kiedy badania psychiatryczne dla kierowców, weryfikowane co 5 lat? Połowa z tych pożal się boże kierowców nigdy nie powinna się znaleźć na polskich drogach.

 • sa(2016-04-19 09:58) Odpowiedz 33

  Rowerzyści i skutery też powinny mieć kartę przynajmniej rowerową. Wchodzenie do ruchu drogowego bez znajomości zasad ruchu ,znaków , to igranie z bezpieczeństwem własnym i innych (tyle przez to wypadków, koszty leczenia w szpitalach, tyle bólu i przykrych później spraw dla siebie i rodzin itp..Łatwo to załatwić dla dzieci i dorosłych ,gdyż można zorganizować szkolenia w szkołach we wsiach i miastach , gminach, ośrodkach szkolenia w terenie itp przy udziale np. policji i wsparciu środków np. z UE.Często jadąc autem w terenie widzimy nie umiejętne zachowanie się na drodze rowerzystów i motorowerowców, zagrażające bezpieczeństwu.

 • rowerzysta(2016-04-20 19:51) Odpowiedz 21

  Najpierw wybudujcie ścieżki rowerowe a karta rowerowa to głupota. Jak mam zdawać egzamin to lepiej to zrobić od razu na motor lub samochód To co ja widzę praktycznie to na razie jest tak Jeździ się po ulicy, to karzą po chodniku a z chodnika na ulicę Jeśli chodzi o chodnik chodziły pogłoski żeby zrobić przepis aby rowerzysta nie przekraczał 10km/h. Krawężniki chodnikowe zrobili takie że jak ktoś waży 100 kg to aż opona uderza naciskiem wagi o krawężnik. Najlepiej jeszcze wprowadzić kartę płucną za oddychanie

 • kapral(2016-04-19 14:40) Odpowiedz 25

  I bardzo dobrze. Korzystają z dróg publicznych generując korki (powolna jazda w oddaleniu od skraju jezdni, jazda jeden obok drugiego) i nie przestrzegając w licznych przypadkach zasad ruchu drogowego, więc zwolnienie ich jeszcze z takiego obowiązku jak karta rowerowa było żenujące. Kierowcy muszą mieć prawo jazdy, ubezpieczenie, przegląd, kartę wozu, włączone światła etc. a rowerzyści co? Nic.

 • To jest oczywista ...(2016-04-19 12:52) Odpowiedz 24

  ... oczywistość, aby kołowi uczestnicy ruchu na drogach publicznych, posiadali znajomość prawa o ruchu drogowym, potwierdzoną czy to prawem jazdy na motocykl lub samochód, czy kartą rowerową lub motorowerową.

 • fela(2016-04-19 21:34) Odpowiedz 11

  skąd wam takie dane gusowskie wychodzą

 • Isla(2016-05-05 14:03) Odpowiedz 12

  i bardzo dobrze bo to co wyrabiają niektórzy rowerzyści to skandal, chociaż na pewno większość z nich ma prawa jazdy, bo to też powszechne zjawisko teraz, a poza tym kartę rowerową powinno się zdawać w podstawówce(np w 6 klasie bo wtedy można już zrozumieć większość przepisów ruchu drogowe, i takie kursy powinny być organizowane przez szkoły przy udziale Policji, gdzie po zdaniu egzaminu z jazdy oraz przepisów ruchu drogowego kartę otrzymywało by się płacąc symboliczną opłatę manipulacyjną

 • wojtas(2016-05-19 13:07) Odpowiedz 00

  Obowiązkowa karta rowerowa i OC jeżeli ktoś porusza się po ulicy rowerem.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama