statystyki

Pełnomocnik ma wskazać, co zrobił, by spór nie trafił do sądu

autor: Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, Joanna Sauter-Kunach18.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 18.04.2016, 07:12

Podanie informacji o przedsądowych próbach ugodowych jest dziś obowiązkowe, jednak jej brak nie został powiązany z żadną sankcją, nie uniemożliwia bowiem nadania sprawie dalszego biegu. Sędzia nie ma więc podstaw, aby wzywać powoda do uzupełnienia braku formalnego pozwu w tym zakresie ani do jego zwrotu - piszą sędzia Joanna Sauter-Kunach i Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektor Centrum Mediacji Lewiatan.

Reklama


Od początku roku obowiązuje ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1595). Wprowadza ona wiele nowych rozwiązań zarówno do procedury cywilnej, jak i do innych przepisów. Jedną z najważniejszych nowości jest jednak zmiana przepisu dotyczącego elementów obligatoryjnych pozwu. Przed złożeniem pozwu do sądu powód jest zobowiązany do podjęcia mediacji lub innej próby pozasądowego rozwiązania sporu oraz zamieszczenia stosownej informacji o tym w piśmie inicjującym postępowanie. W przypadku gdy takiej próby nie podjęto, powód powinien wyjaśnić przyczyny.

Zgodnie z klasyczną teorią podziału polubownych metod rozwiązywania sporów termin ten obejmuje negocjacje, mediacje oraz koncyliacje. Ideą nadrzędną ich wszystkich jest „sprywatyzowanie” konfliktu przez osoby w nim będące, a w konsekwencji umożliwienie jego samodzielnego rozwiązania w drodze ugody, w sposób najpełniej uwzględniający interesy stron.

Podanie informacji o przedsądowych próbach ugodowych jest dziś obowiązkowe, jednak jej brak nie został powiązany z żadną sankcją, nie uniemożliwia bowiem nadania sprawie dalszego biegu. Sędzia nie ma więc podstaw, aby wzywać powoda do uzupełnienia braku formalnego pozwu w tym zakresie ani do jego zwrotu. Celem wprowadzenia nowego wymogu pozwu było przede wszystkim podniesienie wśród obywateli wiedzy o polubownych metodach rozwiązywania sporów w sprawach cywilnych i wskazanie, że w każdej sprawie kierowanej do sądu powód powinien najpierw rozważyć, czy istnieje możliwość porozumienia się z drugą stroną i samodzielnego rozwiązania konfliktu. Biorąc pod uwagę niski poziom świadomości prawnej społeczeństwa, twórcy ustawy zdecydowali się na zastosowanie rozwiązania miękkiego – nieobarczonego sankcją ani nie przysparzającego dodatkowej pracy sądom – licząc na efekt edukacyjny przekładający się stopniowo na coraz większą liczbę mediacji.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane