Do czasu rozpoznania wniosku o przyznanie pełnomocnika z urzędu, sąd nie wzywa do usunięcia braków formalnych pozwu.

W niniejszej sprawie powódka w pozwie wskazała jako stronę pozwaną dwa podmioty. Do sądu przesłała jednak zbyt małą liczbę odpisów tego pisma procesowego. Dlatego sąd okręgowy wezwał ją do uzupełniania tych braków w ciągu tygodnia.

W wyznaczonym terminie kobieta przedłożyła jednak tylko jeden odpis pozwu. Sąd okręgowy uznał, że skoro powódka, pomimo stosownego wezwania, nie uzupełniła wszystkich braków formalnych, pozew musi zostać zwrócony. I nieważne, że w tym piśmie procesowym zawarła również wniosek o pełnomocnika z urzędu.

Powódka zaskarżyła zarządzenie.

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

Podkreślił, że co prawda powódka nie wywiązała się w ustawowym terminie z nałożonego na nią obowiązku, to jednak w niniejszej sprawie doszło do naruszenia prawa procesowego.

Sąd okręgowy powinien bowiem w pierwszej kolejności - przed wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych pozwu - rozpoznać złożony razem z pozwem wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Z brzmienia art. 124 part. 1 k.p.c. wynika wyraźnie, że do czasu jego rozpoznania, sąd nie wzywa do usunięcia braków formalnych pozwu.

W związku z powyższym wzywanie powódki do uzupełnienia braków pozwu, przed rozpoznaniem jej wniosku o przyznanie pełnomocnika z urzędu, nie miało uzasadnionych podstaw.

Niezasadna była zatem decyzja o zwrocie pozwu tego pisma procesowego.

PS

Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie ( sygn. I ACz 16/16)