statystyki

Rozstrzygnięcie w sprawie wyroku sądu polubownego będzie szybsze

autor: Ewa Ivanova17.03.2016, 07:34; Aktualizacja: 17.03.2016, 08:32
dr Aleksandra Pokropek radca prawny w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz

dr Aleksandra Pokropek radca prawny w FKA Furtek Komosa Aleksandrowiczźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Aleksandra Pokropek: Długo trwające postępowania ze skargi o uchylenie wyroku niweczyły główną zaletę sądownictwa polubownego, jaką jest szybkość.

Jak zmieniły się od nowego roku zasady zaskarżania wyroków sądów polubownych?

Od 1 stycznia 2016 r. poprzez wprowadzenie zasady jednoinstancyjności postępowania ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego zmianie uległa droga odwoławcza od wyroku sądu I instancji rozpatrującego skargę. Do wejścia w życie nowelizacji od wyroku sądu I instancji stronie niezadowolonej z rozstrzygnięcia przysługiwała apelacja, a następnie skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego (przy założeniu spełnienia ustawowych kryteriów, m.in. odpowiedniej wartości przedmiotu zaskarżenia), co w porównaniu z procesem przed sądem państwowym wydłużało całość postępowania (oraz zwiększało koszty – apelacja podlegała opłacie sądowej).

Obecnie od wyroku wydanego w postępowaniu ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego stronie przysługuje jedynie skarga kasacyjna. Oznacza to, że stronie niezadowolonej z rozstrzygnięcia sądu rozpatrującego skargę nie będzie przysługiwał środek zaskarżenia w ramach kontroli instancyjnej, ale od razu nadzwyczajny środek zaskarżenia w postaci skargi kasacyjnej.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane