statystyki

Pozbawienie praw publicznych na cenzurowanym

autor: Patryk Słowik17.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 17.03.2016, 06:35

W 1997 r. polskie sądy orzekły taką karę blisko 4 tys. razy. W 201o r. zastosowały ją w zaledwie 15 przypadkach, a 4 lata później w 12. Eksperci przyznają, że mamy do czynienia z martwą instytucją.

Reklama


Zgodnie z kodeksem karnym pozbawienie praw publicznych jest najistotniejszym środkiem karnym. A pytani przez nas prawnicy choć rozumieją, dlaczego nie jest on stosowany, to uważają, że jest nadal potrzebny.

Brak dolegliwości

Zgodnie z art. 40 par. 1 kodeksu karnego pozbawienie praw publicznych obejmuje między innymi utratę czynnego i biernego prawa wyborczego, niemożność pełnienia wysokich funkcji w administracji, utratę posiadanego stopnia wojskowego i orderów.

Sędziowie nie orzekają o pozbawieniu praw publicznych, gdyż wiedzą, że jest to dla przeciętnego człowieka środek karny zupełnie niedolegliwy – tłumaczy Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Dla osoby, która nie jest pułkownikiem odznaczonym wieloma medalami, konsekwencje orzeczenia o pozbawieniu praw publicznych są w zasadzie żadne – dodaje.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane