statystyki

Polska blisko Węgier i Rumunii

17.03.2016, 06:24; Aktualizacja: 17.03.2016, 06:29
dr Dominika Harasimiuk, ekspert od prawa UE, wykładowca Uczelni Łazarskiego

dr Dominika Harasimiuk, ekspert od prawa UE, wykładowca Uczelni Łazarskiegoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dr Dominika Harasimiuk, wykładowca w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego Uczelni Łazarskiego: Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca. Jednak jest to opinia ostateczna, która nie może być wzruszona. Oznacza to, że próby jej podważenia nie będą skuteczne.

Najpierw PiS zwróciło się o wydanie opinii przez Komisję Wenecką. Następnie komisja ta - wbrew oczekiwaniom wnioskodawców - zarekomendowała polskim władzom opublikowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wydanego 9 marca. Zamiast tego PiS woli powołać ekspertów do badania i podważania opinii. Co pani na to?

Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca. Jednak jest to opinia ostateczna, która nie może być wzruszona. Oznacza to, że próby jej podważenia nie będą skuteczne. Zwłaszcza, że metodą działania komisji nie jest narzucanie rozwiązań, ale raczej próba wskazania pewnych problemów, dialog z państwem oparty na wzajemnych doświadczeniach i praktykach. Trzeba pamiętać również, że Komisja Wenecka nie działa z urzędu, ale na wniosek. W przypadku Polski to przecież sam rząd skierował wniosek o wydanie opinii w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Dziwi zatem obecna reakcja umniejszająca znaczenie wydanej przez Komisję Wenecką opinii.

Teraz do sprawy sytuacji w Polsce powróci Komisja Europejska, która wstrzymała się z dyskusją na temat Polski właśnie do czasu wydania opinii przez Komisję Wenecką. Jak duże znaczenie ma więc ta opinia?

Opinie Komisji Weneckiej są traktowane bardzo poważnie i cieszą się dużym autorytetem. Dla Komisji Europejskiej jest to bez wątpienia jedno z kluczowych źródeł analiz dotyczących problemu przestrzegania zasad demokracji i państwa prawnego. W dokumencie dotyczącym ram prawnych przyjętych przez Komisję Europejską w sprawie kontroli mechanizmu praworządności, wyraźnie wskazano, że w toku podejmowanych wobec państw członkowskich procedur (przypomnieć należy, że taka procedura została po raz pierwszy wszczęta właśnie wobec Polski) Komisja Europejska będzie co do zasady zasięgała opinii Rady Europy i Komisji Weneckiej oraz będzie koordynowała swoje kroki i analizy z tymi podjętymi przez te dwie instytucje. Respekt jakim cieszą się opinie Komisji Weneckiej wynika również z jej składu osobowego. Jeżeli przeanalizujemy profile jej członków, okaże się, że są to w większości obecni lub byli członkowie sądów konstytucyjnych, czy profesorowie prawa konstytucyjnego. Ponadto o znaczeniu opinii Komisji Weneckiej świadczy także częste powoływanie się na nie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Czy reakcja władz Polski odnośnie do tej opinii jest typowa, czy powszechnie wnioski wynikające z opinii są przyjmowane z szacunkiem i wdrażane?


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane