statystyki

Przecież nic się nie stało

autor: Maciej Bobrowicz15.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 15.03.2016, 08:04
Maciej Bobrowicz

Maciej Bobrowiczźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

Ostatnie doświadczenia pokazują, że w świadomości polityków Trybunał Konstytucyjny stał się urzędem państwowym o specyficznym charakterze – widowiskowym i medialnym. Medialnym, więc najlepiej, by znaleźli się w nim „nasi” prawnicy. Pogląd, że powinni tam zasiadać najwybitniejsi, najlepsi i ci, którzy wiedzą, co oznacza słowo „niezawisłość”, niekoniecznie jest w polskiej rzeczywistości politycznej podzielany. Smutne - pisze r.pr. Maciej Bobrowicz.

Kiedy piszę ten felieton, prezes Trybunału Konstytucyjnego czyta właśnie długie uzasadnienie wyroku. Zastanawiam się, kogo wyrok naprawdę poruszy. Oczywiście polityków i „polityków”. Z pewnością trybunał wróci na czołówki gazet z najbliższych kilku tygodni. Będzie pewnie dyżurnym tematem sporów konstytucjonalistów i ewentualnie rozmaitych debat. Głos zabiorą wybitne autorytety (a może nie?), swoje rozmowy skupią na TK niektórzy prawnicy, uczestnicy protestów społecznych znów zewrą szeregi.

Zapewne będziemy słuchać wypowiedzi domorosłych komentatorów – „ekspertów z zakresu prawa konstytucyjnego”. Oczywiście zaktywizują się zwłaszcza ci politycy, którzy są prawnikami marnymi albo w ogóle nie mają prawniczego wykształcenia. Nie łudźmy się, że będzie to krytyka merytoryczna, bo nie będzie. Analiza sentencji i uzasadnienia wyroku nawet od świetnych, ale nieznających się na prawie konstytucyjnym prawników wymaga skupienia.

Podglądam, co się dzieje na ekranie telewizora. Zakończyła się relacja z posiedzenia trybunału i o wyroku dyskutują Miła Pani Redaktor Prowadząca wraz z Dyżurnym Prawnikiem Kraju Który Komentuje Wszystko od Lat oraz Znany Redaktor Znający Się Na Wszystkim. Niewątpliwie rozmawiają...


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane