Sejm uchwalił w piątek rządową nowelizację odwracającą kontradyktoryjną reformę procedury karnej. W ostatecznym głosowaniu nowelizację poparło 234 posłów, 208 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Wcześniej Sejm odrzucił 36 z 40 poprawek zgłoszonych do projektu przez opozycję.

Przyjęta ustawa odwraca skutki nowelizacji kodeksu postępowania karnego, które weszły w życie 1 lipca 2015 r. Zakłada zatem przywrócenie pełnej inicjatywy dowodowej sądu.

Innymi zmianami są m.in. ograniczenie trybów konsensualnych w sprawach o poważne przestępstwa, które powinny być rozpoznawane na publicznej rozprawie, a także wyeliminowanie obowiązku stawiennictwa prokuratora na rozprawie w sprawach mniejszej wagi, w związku z możliwością przeprowadzania przez sądy dowodów z urzędu.

Nowelizacja poszerza również kompetencje referendarzy sądowych, do których będą należały także wszystkie czynności o charakterze nieorzeczniczym, porządkowym i technicznym.

Ustawa przewiduje ponadto zmiany w zakresie prawa materialnego. Wyeliminowano m.in.możliwość zawieszania krótkoterminowych kar pozbawienia wolności orzeczonych w ramach tzw. kary mieszanej. Zrezygnowano też z możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary wynikającego jedynie z faktu zastosowania trybów konsensualnych.

PS