statystyki

Po 1 kwietnia prokuraturze będzie łatwiej. Wszystkim innym trudniej

10.03.2016, 06:13; Aktualizacja: 10.03.2016, 06:17
Rafał Puchalski

Sędzia Rafał Puchalski z Sądu Rejonowego w Jarosławiu, prezes Oddziału w Przemyślu Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIAźródło: Materiały Prasowe

Sędzia Rafał Puchalski: Powróciliśmy do sytuacji, w której na barkach sądu orzekającego w sprawie, będzie dokonanie oceny, czy możliwe jest przeprowadzenie dowodu uzyskanego w sposób sprzeczny z przepisami.

1 kwietnia br. zniknie z kodeksu postępowania karnego art. 168a, który określa, że niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego. W świecie prawa zawrzało i prawnicy spierają się o to, czy przepis powinien zostać, czy nie. Ale tak naprawdę jest się o co spierać?

Jest, ponieważ prawnomaterialny zakaz dowodowy tzw. „owoców zatrutego drzewa”, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i dyskusyjnych instytucji w procedurze karnej. Prawnicy spierają się w dokonywaniu oceny i wartościowaniu dóbr. Na jednej stronie szali kładą ochronę jednostki przed siłą aparatu państwa, zaś z drugiej strony obowiązek państwa walki z przestępczością.

No i kto ma rację?


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane