statystyki

Minister Ziobro zasmakował w owocach zatrutego drzewa

autor: Ewa Maria Radlińska04.03.2016, 06:38; Aktualizacja: 04.03.2016, 06:41

Oskarżyciele zadowoleni, że zakończy się szukanie uchybień po ich stronie w gromadzeniu dowodów na oskarżonego. Obrońcy pełni obaw: wyroki wydane w oparciu o dowody uzyskane z przestępstwa będą zaprzeczeniem idei wymiaru sprawiedliwości.

Koniec z przewagą, jaką mają w postępowaniu karnym podejrzani i oskarżeni - mówi prokurator Jacek Skała w związku ze zmianą kodeksu postępowania karnego, która wejdzie w życie 1 kwietnia br. Wtedy to zniknie z k.p.k. art. 168a, który określa, że niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego. Kontrowersyjny przepis i jeszcze bardziej kontrowersyjne jego uchylenie dzieli świat prawników.

- Osoby działające w imieniu państwa, realizując funkcję ścigania przestępstw, mogą dopuszczać się zachowań sprzecznych z prawem. Taka jest oficjalna linia rządu - wskazuje adwokat Radosław Baszuk, komentując zbliżającą się zmianę.

- Jeżeli jest to dowód na zbrodnię zabójstwa, to mam z niego rezygnować tylko dlatego, że został zdobyty niezgodnie z procedurą i w rezultacie doprowadzić do tego, by zabójca nie poniósł odpowiedzialności? - pyta retorycznie prokurator Skała.

Kolejna dobra zmiana


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane